reklama
reklama

Bezpłatna rehabilitacja dla ubezpieczonych. Zobacz, kto może z niej skorzystać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Bezpłatna rehabilitacja dla ubezpieczonych. Zobacz, kto może z niej skorzystać - Zdjęcie główne

ZUS opłaci ci pobyt w sanatorium. Sprawdź, czy masz prawo do tej formy rehabilitacji | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźZakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje osobom ubezpieczonym możliwość udziału w bezpłatnym programie rehabilitacji leczniczej. Jego celem jest przeciwdziałanie trwałej niezdolności do pracy i zwiększenie szans na powrót do aktywności zawodowej. Cały program realizowany jest na koszt ZUS, a dostęp do niego jest dużo szybszy niż w przypadku świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.
reklama

Z bezpłatnego wyjazdu do sanatorium mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS, u których lekarz prowadzący stwierdzi ryzyko utraty zdolności do pracy, ale także możliwość jej odzyskania dzięki rehabilitacji. Kluczowym warunkiem zakwalifikowania jest wystawienie skierowania, które można otrzymać zarówno od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalisty.

Program obejmuje pacjentów po urazach, operacjach ortopedycznych oraz tych, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami narządu ruchu, uniemożliwiającymi lub znacząco utrudniającymi wykonywanie pracy zarobkowej.

Jak wygląda turnus i co oferuje?

Typowa rehabilitacja trwa 24 dni, choć długość ta może być dostosowana do indywidualnych potrzeb uczestnika. W ramach programu pacjenci mają zapewnione:

reklama

  • zakwaterowanie w ośrodku rehabilitacyjnym,
  • całodobową opiekę medyczną i terapeutyczną,
  • indywidualny plan leczenia, dopasowany do stanu zdrowia,
  • zabiegi fizjoterapeutyczne i masaże,
  • wsparcie psychologiczne i edukację zdrowotną.

Całość pobytu, wraz z kosztami przejazdu do ośrodka i z powrotem, pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczeni nie ponoszą żadnych opłat z tytułu uczestnictwa w programie.

Gdzie odbywa się rehabilitacja?

Choć ZUS nie dysponuje własnymi sanatoriami, to współpracuje z wieloma certyfikowanymi ośrodkami w całej Polsce. Miejsca te znajdują się zarówno w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych, takich jak Ciechocinek, Ustroń, Busko-Zdrój czy Nałęczów, jak i w nowoczesnych placówkach specjalizujących się w rehabilitacji.

reklama

Każdy z ośrodków musi spełniać surowe kryteria dotyczące wyposażenia, personelu oraz zakresu oferowanych świadczeń medycznych. Pacjenci mogą być pewni, że trafiają pod opiekę profesjonalistów, a sam proces leczenia jest bezpieczny i skuteczny.

Różnice względem NFZ

Jedną z największych zalet rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS jest krótszy czas oczekiwania. Podczas gdy w systemie NFZ czas ten wynosi średnio około dziewięciu miesięcy, w ZUS turnus może rozpocząć się już po trzech miesiącach od złożenia wniosku — oczywiście zależnie od regionu i dostępności miejsc.

Dla osób potrzebujących szybkiego powrotu do pracy lub intensywnej terapii po operacji, krótszy czas oczekiwania może mieć decydujące znaczenie. Program ten może więc uchronić przed całkowitą utratą zdolności do pracy i koniecznością przechodzenia na rentę.

reklama

Jak złożyć wniosek?

Procedura ubiegania się o udział w programie jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Wniosek może zostać wystawiony przez lekarza prowadzącego, ale ubezpieczony może również sam zgłosić się do ZUS. Najlepszym momentem na to jest okres trwania leczenia, pobytu w szpitalu lub bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji. Skierowanie musi zawierać medyczne uzasadnienie, że rehabilitacja może przynieść poprawę i zapobiec trwałej niezdolności do pracy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo