Reklama

Reklama

Bezrobocie w Polsce jeszcze nigdy nie było tak niskie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezrobocie w Polsce jeszcze nigdy nie było tak niskie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ilość osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, jak i stopa bezrobocia w lipcu br. okazały się niższe od notowanych miesiąc wcześniej oraz w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego. Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2019 r. wyniosła 5,2 proc.

Reklama

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w  lipcu br. była rekordowo niska, wyniosła 5,2 proc., co oznacza spadek o 0,1 p.p. w stosunku do czerwca br. Natomiast w porównaniu  z lipcem 2018 roku mamy do czynienia ze spadkiem o 0,6 p.p.

- Cieszy nas, że urząd statystyczny potwierdził nasze szacunki. Sytuacja jest stabilna, a rynek pracy wciąż utrzymuje się bardzo dobrej kondycji. Mówimy wciąż o rekordowo niskim poziomie bezrobocia. Począwszy od 1991 roku, wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niskimówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Rekordowe spadki bezrobocia

Na koniec lipca br. w rejestrach urzędów pracy widniało 868,4 tys. bezrobotnych, czyli o 8,7 tys. (o 1,0 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 93,4 tys. (o 9,7 proc.) mniej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Najniższy wskaźnik bezrobocia odnotowano w lipcu w Wielkopolsce (2,8 proc.), zaś największy (8,7 proc.) w warmińsko-mazurskim.

Jak informowaliśmy niedawno w materiale Spada bezrobocie w regionie łódzkim, stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie łódzkim na koniec czerwca br. kształtowała się na poziomie 5,6 proc., co w porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza spadek o 0,2 p.p.., zaś w zestawieniu z czerwcem 2018 r. o 0,6 p.p.

W samej Łodzi stopa bezrobocia na koniec czerwca br. wyniosła 5,2 proc., zaś Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Łodzi wysunął śmiałą prognozę kolejnego spadku - poniżej 5 proc., jeszcze Jesienią tego roku (więcej: tutaj).

Mniej długotrwale bezrobotnych

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zmniejszył się udział osób długotrwale bezrobotnych oraz ludzi w wieku poniżej 25. roku życia, a także korzystających ze świadczeń w ramach pomocy społecznej.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu br. ukształtowało się na poziomie 6397,2 tys. osób, co oznacza wzrost o 2,7 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Źródło: GUS / gov.pl /  TuŁódź.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy