Reklama

Reklama

Bezzwrotne dotacje dla firm oraz niskooprocentowane kredyty (0,1%) od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezzwrotne dotacje dla firm oraz niskooprocentowane kredyty (0,1%) od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Grzegorz Schreiber odbył wideokonferencję z przedsiębiorcami z województwa łódzkiego.

Reklama

Głównym tematem rozmowy była sytuacja firm z naszego regionu oraz programy wsparcia dla przedsiębiorców przygotowane przez władze województwa łódzkiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele regionalnych firm i instytucji otoczenia biznesu.

!reklama!

- Bardzo mi zależało na tym spotkaniu, bo bardzo chciałem usłyszeć od państwa, co możemy zrobić w naszej wspólnej walce ze skutkami epidemii. Chciałem poznać państwa opinie, zanim uruchomimy zapowiedziane i przygotowywane programy wsparcia dla firm z naszego regionu – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

Marszałek poinformował o kolejnych programach wsparcia dla przedsiębiorców. W połowie maja planowany jest konkurs, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na bezzwrotne dotacje dla firm zainteresowanych szeroko rozumianym przeprofilowaniem prowadzonej działalności, a nawet zupełną zmianą branży. Pieniądze z dotacji będzie można przeznaczyć, m.in., na zakup maszyn i urządzeń, szkolenia pracowników czy nabycie rozwiązań teleinformatycznych.

- Ma to dać przedsiębiorcom narzędzia do działania w najbliższej, a może nawet w dalszej przyszłości – mówił Grzegorz Schreiber.

Kolejna forma wsparcia, nad którą marszałek pracuje wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, to dotacje lub pomoc zwrotna na finansowanie kapitału obrotowego.

- Będzie to produkt o szerszym kształcie, adresowany nie tylko do mikro, małych i średnich firm, ale także do dużych przedsiębiorstw – zapowiada Grzegorz Schreiber. – Ustalamy szczegóły z panią minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Chcemy go z rządem przygotować tak, by był jednolity, niezależnie od źródła finansowania.

Jak precyzuje marszałek,  warunki tego wsparcia ustalane są właśnie przez region w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Rozwoju, gdyż mają być uniwersalne dla całego kraju i dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw. Pieniądze z tego wsparcia będzie można wykorzystywać na zakup materiałów, towarów i surowców, czyli wzmocnienie kapitału obrotowego przedsiębiorstw.

Grzegorz Schreiber potwierdził też zapowiadane wcześniej rozwiązania. Na przełomie kwietnia i maja z pomocy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli pożyczki JEREMIE i JEREMIE 2 i w związku z epidemią COVID-19 znaleźli się w sytuacji utrudniającej spłatę zobowiązań.

Samorząd województwa łódzkiego, w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wprowadził udogodnienia, które mogą pomóc rozwiązać te trudności - między innymi, wydłużenie okresu finansowania, wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych, czy negocjowanie obniżenia oprocentowania. Również na przełomie kwietnia i maja będzie się już można ubiegać o nowe, bardzo korzystne pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa łódzkiego. Będą one bardzo nisko oprocentowane - już od 0,1%, a  przedsiębiorcy nie poniosą dodatkowych opłat i prowizji w związku z ich przyznaniem. W naszym województwie będzie do podziału 50 milionów złotych. Pożyczkę będzie można wykorzystać na pokrycie niezbędnych wydatków, np. wypłatę wynagrodzeń, na zobowiązania publiczno-prawne, ale również na inwestycje, na przykład na zakup maszyn lub sprzętu. Pożyczki będą zawierać opcję karencji w spłacie oraz stosowanie wakacji kredytowych.

Marszałek i przedsiębiorcy ustalili, że będą kolejne spotkania.

- Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w walce z epidemią – zakończył spotkanie Grzegorz Schreiber. – Dobrze że dostrzegacie państwo każdą formę pomocy z naszej strony i pozytywnie te propozycje postrzegacie.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy