Reklama

Reklama

Biznes Łódź. Centra logistyczne obsługiwały rekordowe ilości zamówień podczas lockdownów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biznes Łódź. Centra logistyczne obsługiwały rekordowe ilości zamówień podczas lockdownów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Biznes Łódź. Jak twierdzą eksperci, pandemia drastycznie zmieniła trendy w sprzedaży, przestawiając rynek w kierunku transakcji internetowych. Województwo łódzkie z uwagi na swoją lokalizację stało się HUB-em logistycznym, bez którego e-commerce nie może funkcjonować. Do tej pory Łódzkie kojarzone było głównie z przemysłem tekstylnym. Tymczasem w regionie bardzo rozwinięte są: transport, spedycja i największe w kraju centra logistyczne, które obsługiwały rekordowe ilości zamówień podczas pandemii i lockdownów.

Reklama

Biznes Łódź. Rekordowe zyski firm logistycznych

!reklama!

W I kwartale 2021 r. przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego zajmujące się logistyką i gospodarką magazynową zarobiły aż 79,3 mln zł netto. To wzrost o 30 mln zł netto w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przyczyną tak dynamicznego rozwoju tych branż w regionie jest nie tylko dogodne położenie w Polsce, lecz także przecinające się w tym regionie dwa transeuropejskie korytarze transportowe w relacji północ-południe, czyli Skandynawia-Adriatyk (A1), oraz wschód-zachód, czyli Moskwa-Berlin (A2). Firmy te zakończyły rok 2020 z przychodem w wysokości 475,7 mln zł netto. Dla porównania w 2019 r. było to “zaledwie” 62 mln zł netto.

Przedsiębiorstwa szukają w województwie łódzkim lokalizacji, które pozwalają na skrócenie łańcuchów dostaw. Budowa kolejnych centrów logistycznych w okolicach Łodzi jest ściśle związana z rozkwitem e-commerce. Przy tak dynamicznym rozwoju i tak dużej skali biznesu w regionie łódzkim biznes potrzebuje wsparcia bieżącej działalności. Przy zawirowaniach na rynku pracy firmy stawiają na cyfryzację.

- Pojęcia takie jak „połączony cyfrowo łańcuch dostaw”, czy też „cyfryzacja ofert” przestają być hasłami przyszłości, a stają się naszą rzeczywistością – mówi Dariusz Lenarczyk, prezes IT Excellence, partnera biznesowego Symfonii w regionie łódzkim.

Polecamy: Praca Łódź. Firmy szukają pracowników. Sprawdziliśmy oferty w handlu [galeria]

Firma Łódź. Ekspresowe tempo cyfrowej rewolucji

Ekspert podkreśla, że w regionie widać wyraźne zainteresowanie rozwiązaniami informatycznymi dostępnymi w chmurze w obszarze zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

- Jeżeli chodzi o potrzeby sprzętowe, to jest tendencja odchodzenia od infrastruktury serwerowej fizycznej u klienta na rzecz wirtualizacji, której pozytywne strony takie jak niezawodność, swobodny dostęp z każdego miejsca dla pracownika czy menedżera mają coraz większe znaczenie. Zmieniają się także wymagania dotyczące dostępu do informacji. Zamknięci w domach menedżerowie potrzebują szerszego dostępu do informacji. Chcą znać na bieżąco: wyniki swojej firmy, poziom sprzedaży, efektywność poszczególnych pracowników. Dlatego też systemy do analizy danych jak Symfonia ERP Business Intelligence są coraz bardziej potrzebne w firmach – wylicza Dariusz Lenarczyk, i dodaje – W naszym regionie bardzo aktywnie przedsiębiorców wspiera urząd marszałkowski. Organizowane są szkolenia, ostatnio realizowane było także „Badanie Gotowości Cyfrowej” dla przedsiębiorców. To ważne inicjatyw wspierające transformację cyfrową.

W ramach wsparcia cyfryzacji w sektorze MŚP przedsiębiorcy z województwa łódzkiego od 21 czerwca mają możliwość skorzystania z Pakietu Wsparcia dla Firm, uruchomionego przez firmę Symfonia.

- W ostatnich latach firmy z województwa łódzkiego cyfryzowały się w zawrotnym tempie. Jeszcze w 2018 roku według GUS zaledwie 1 na 5 firm korzystało z elektronicznych systemów do zarządzania dokumentami. Rok później wzrost był wyraźny. W 2019 r. aż 35,5% firm z regionu deklarowało korzystanie z takich systemów. W tym samym roku blisko co trzecia firma z województwa łódzkiego wskazywała, że korzysta z systemów ERP – mówi Piotr Ciski, prezes zarządu Symfonii. – O ile w czasie pandemii wiele przedsiębiorstw przeszło przyspieszoną transformację cyfrową, to równocześnie spora grupa wstrzymała się z decyzją o inwestycji w IT. Dlatego przeznaczyliśmy 2 miliony złotych i uruchomiliśmy Pakiet Wsparcia dla Firm, z którym małe i średnie przedsiębiorstwa z łódzkiego mogą bezpiecznie zainwestować w cyfryzację i wykorzystać szanse, jakie daje aktualny wzrost gospodarczy.

Pakiet Wsparcia dla Firm od Symfonii to kilka rodzajów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w cyfryzacji ich działalności biznesowej. Więcej informacji można uzyskać poprzez stronę: www.optymizacja.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy