Reklama

Reklama

Biznes w kryzysie w Łodzi. Dla kogo tarcza antykryzysowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biznes w kryzysie w Łodzi. Dla kogo tarcza antykryzysowa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wypłacił przedsiębiorcom ponad 291 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej. Łodzianie prowadzący własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o różne formy wsparcia. Problem polega na tym, że pomoc nie wszystkim się należy. Trudności mają zwłaszcza ci, którzy wystartowali z własnym biznesem tuż przed pojawieniem się pandemii koronawirusa.

Reklama

Na początek statystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi (stan na dzień 8 stycznia 2021).

Dotychczas w ramach tarczy antykryzysowej do łódzkiego PUP-u wpłynęło:

!reklama!

 • 43 tys. 470 wniosków o niskoprocentową pożyczkę do 5 tys. zł. Wypłacono prawie 195 mln zł.
 • 7 tys. 192 wnioski o dofinansowanie części kosztów działalności. Wypłacono ponad 31,4 mln zł
 • 3 tys. 399 wniosków o dofinansowanie częśći kosztów wynagrodzeń. Wypłacono w sumie 63,2 mln zł
 • 86 wniosków o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń (organizacje pozarządowe, kościelne osoby prawne). Wypłacono łącznie ponad 1,5 mln zł.
Łączna kwota wypłaconych środków to ponad 291 mln zł (bez wypłat w ramach tarczy 6.0).

Jak informuje Monika Pawlak p.o. głównego specjalisty ds. promocji działań Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi, o tego typu wsparcie można ubiegać się nadal. Termin składania wniosków mija 10 czerwca 2021.

Chodzi dokładnie o następujące formy wsparcia:

 • niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców i dla organizacji pozarządowych (do 5 tys. zł.)
   
 • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych
   
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych
   
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla kościelnej osoby prawnej.
Z kolei do 31 stycznia można składać wnioski w ramach tarczy antykryzysowej 6.0. Wsparcie adresowane jest do mikro i małych przedsiębiorców z określonych branż. Ich listę znajdziemy na stronie internetowej lodz.praca.gov.pl. To między innymi osoby prowadzące sklepy odzieżowe, restauracje czy działalność związaną z poprawą kondycji fizycznej. Aby uzyskać pomoc trzeba spełniać jeszcze dwa warunki. Przedsiębiorca musi cały czas prowadzić biznes. Istotne są również przychody przedsiębiorców. W październiku lub listopadzie 2020 r. muszą być niższe o co najmniej 40 procent w stosunku do przychodu w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Trudności mają ci przedsiębiorcy z Łodzi, którzy wystartowali przed pandemią koronawirusa

Problem polega na tym, że nie każdy z przedsiębiorców otrzyma wsparcie. W trudnej sytuacji są ci, którzy uruchomili działalność gospodarczą tuż przed pojawieniem się pandemii koronawirusa. Z uwagi na obostrzenia nie mogą działać, a wsparcie im się nie należy, bo nie wykażą spadku przychodów.

- Od rządu dostaliśmy tylko 5 tys. złotych zapomogi - mówił w rozmowie z TuŁódź.pl Bartosz Sposób, właściciel restauracji Ramen by Susharnia (lokal otworzył się mimo obostrzeń). - Nasz czynsz wynosi natomiast 11 tys. złotych miesięcznie. Nie został nam on umorzony, nie dostaliśmy żadnej pomocy z nowej tarczy, bo nie mieliśmy dochodów w listopadzie 2019 roku, a to główny wymóg we wniosku tarczy 6.0.

Do 8 tycznia w ramach tego przedsięwzięcia PUP w Łodzi wypłacił ponad 3 mln zł. Część wniosków od przedsiębiorców rozpatrzono negatywnie, bo np. firma na dzień 30 września 2020 roku była zwieszona.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy