Reklama

Reklama

Blisko 50 milionów na inwestycje w kulturze

Opublikowano: czw, 23 sty 2020 21:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zakończenie remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka oraz skansen architektury, nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego ,,Harnam" i odnowione przestrzenie w domach kultury, taki będzie rok 2020 w łódzkiej kulturze.

Blisko 50 milionów na inwestycje w infrastrukturę

W 2019 miasto zakończyło ostatecznie remonty i rozbudowę dwóch filii Biblioteki Miejskiej: przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 oraz przy ul. Boya-Żeleńskiego 15.

Dzięki temu przestrzeń modernizowanych bibliotek zmieniła się diametralnie i pokazuje nowe myślenie o bibliotekach w mieście. Biblioteki są miejscami przyjaznymi i otwartymi na mieszkańców. To już nie tylko zwykłe wypożyczalnie książek, ale przestrzenie animacyjne i edukacyjne, a także miejsca sąsiedzkich spotkań.

W ramach projektu wprowadzono Łódzką Kartę Biblioteczną: 5 mln zł przeznaczono na zintegrowanie wszystkich 79 filii miejskich bibliotek oraz utworzenie Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Książkę można zatem wypożyczyć za pomocą jednej karty na terenie całego miasta, a do tego oddać ją w dowolnej filii.

- Rozbudowę sieci bibliotek będziemy kontynuować w 2020 roku. W zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Gdańskiej 8 powstanie przestrzeń na bibliotekę, która zacznie funkcjonowanie na wiosnę tego roku.  Również budynek przy ul. Zachodniej 76 zostanie przystosowany dla potrzeb przestrzeni bibliotecznej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Modernizacja infrastruktury instytucji kultury to ważny proces, dzięki któremu zmieniamy instytucje w przestrzenie przyjazne mieszkańcom, zarówno seniorom jak i tym najmniejszym. Rok 2020 to koniec remontu Pałacu Izraela Poznańskiego i Pałacu Scheiblera czy odnowiony kompleks Białej Fabryki oraz nowe przestrzenie w domach kultury – dodaje Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ

W 2020 roku miasto zakończony też projekt pn. ,,Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury”. Generalny remont dotyczy zwłaszcza zabytkowych willi Poleskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Krzemienieckiej i Ośrodka Kultury Górna przy ul. Siedleckiej, a także widzewskiego Domu Kultury ,,502” przy ul. Sacharowa.

- W połowie roku zaprosimy do odnowionych przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi. Obecnie kończymy prace budowlane w piwnicy oraz w pomieszczeniu przewidzianym pod salę multimedialną  oraz bibliotekę. Prowadzony jest remont pomieszczeń magazynowych pod salą wystaw czasowych oraz wymiana stolarki drzwiowej w remontowanych pomieszczeniach. Wykonywane jest nowe wejście od strony ulicy Ogrodowej oraz wejście od strony północnej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W lutym bieżącego roku miasto ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji w Siedzibie Zespołu Tańca Ludowego ,,Harnam”.

Zespół Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej ,,Harnam" to najstarszy istniejący polski zespół folklorystyczny. Powstał w roku 1947 przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama (dawniej Biedermanna) przy ul. Kilińskiego 2. Obecnie, siedziba zespołu mieści się w Białej Fabryce, przy ulicy Piotrkowskiej 282A.

W tym roku zakończy się także blisko 15 milionowa inwestycja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Po modernizacji budynków Białej Fabryki (wraz
z odnowionym Skansenem Architektury Drewnianej) będzie można oglądać nową wystawę stałą poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia będą podstawowe surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi, a więc bawełna i wełna, zaś całość dopełni eksperymentatorium umożliwiające zwiedzającym praktyczne zapoznanie się z właściwościami tych materiałów.

W tym roku ukończony zostanie też remont Pałacu Scheiblera czyli siedziba Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Zakres prac remontowych obejmie przede wszystkim zabytkowy budynek muzeum. Zostanie zbudowana nowa klatka schodowa z windą, wzmocnione stropy i zaizolowane fundamenty, czy wymienione instalacje. Także ten obiekt stanie się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Część strychu, gdzie dotychczas mieścił się magazyn, zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą, w której prezentowane będą ekspozycje czasowe. Natomiast fotoplastikon  stanie na parterze. Zakupiony zostanie również nowoczesny sprzęt do nagłośnienia i projekcji filmowych.

W 2020 roku Miasto zaplanowało blisko 50 mln z przeznaczeniem na inwestycje w sektorze kultury.


Źródło: UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.