Reklama

Reklama

Budowa CPK nie zostanie wstrzymana. „To ogromny impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki” [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Budowa CPK nie zostanie wstrzymana. „To ogromny impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki” [WIDEO] - Zdjęcie główne

Łódź. Koncepcyjna wizualizacja CPK (fot. mat. prasowe)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Centralny Port Komunikacyjny to gigantyczne przedsięwzięcie, które zmieni sposób w jaki będziemy podróżować nie tylko po Europie, ale także po Polsce. Łódź, z racji swojej lokalizacji, otrzyma jeden z większych kawałków tego komunikacyjnego tortu.

Reklama

Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją długoterminową, której uruchomienie zaplanowane jest na drugą połowę obecnej dekady. Dlatego przygotowania do budowy trwają, zarówno w części lotniskowej, jak też kolejowej. Budowa nowego portu przesiadkowego, związanych z nim inwestycji drogowych i kolejowych ma być pozytywnym impulsem dla gospodarki, rynku pracy i PKB.

!reklama!

- Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim "CPK. Od słów do czynów”.

Prezydent w swojej wypowiedzi podkreślił, że jego najważniejszym celem od objęcia urzędu była poprawa warunków życia Polek i Polaków. Z tego powodu postanowił obniżyć wiek emerytalny, a także wprowadzenie programów społecznych, m.in. "Rodzina 500+".  Przekonywał, że równie istotne są obecnie wielkie inwestycje. 

- Jednocześnie nie zapominaliśmy o tym, co twarde i mocne, czyli o wielkich, ambitnych inwestycjach, które plasują nas wysoko w skali Europy i świata. Takie mamy ambicje - powiedział prezydent Andrzej Duda. — Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego jak wielkim jesteśmy narodem - mówił.

- Dlatego powstała idea budowy CPK. Portu komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski - skomentował Andrzej Duda.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Położona w centrum kraju, na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych północ – południe, wschód – zachód, Łódź będzie jednym z większych beneficjentów nowego projektu komunikacyjnego. W szczególności dotyczy to inwestycji w infrastrukturę kolejową.

W ramach zapewnienia szybkiego i komfortowego połączenia z CPK w regionie łódzkim zostaną wybudowane dwie nowe linie kolejowe dużych prędkości, łącznie liczące 219 km długości.

To linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań oraz linia nr 87 Sieradz – Wieruszów, która będzie stanowić część dłuższej trasy Warszawa – Wrocław. Nowe linie w województwie łódzkim będą częścią tzw. szprychy nr 9, biegnącej przez kilka województw centralnej, zachodniej i południowo – zachodniej Polski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy