Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją długoterminową, której uruchomienie zaplanowane jest na drugą połowę obecnej dekady. Dlatego przygotowania do budowy trwają, zarówno w części lotniskowej, jak też kolejowej. Budowa nowego portu przesiadkowego, związanych z nim inwestycji drogowych i kolejowych ma być pozytywnym impulsem dla gospodarki, rynku pracy i PKB.
!reklama!
- Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim "CPK. Od słów do czynów”.
Prezydent w swojej wypowiedzi podkreślił, że jego najważniejszym celem od objęcia urzędu była poprawa warunków życia Polek i Polaków. Z tego powodu postanowił obniżyć wiek emerytalny, a także wprowadzenie programów społecznych, m.in. "Rodzina 500+". Przekonywał, że równie istotne są obecnie wielkie inwestycje.
- Jednocześnie nie zapominaliśmy o tym, co twarde i mocne, czyli o wielkich, ambitnych inwestycjach, które plasują nas wysoko w skali Europy i świata. Takie mamy ambicje - powiedział prezydent Andrzej Duda. — Chcemy, żeby Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego jak wielkim jesteśmy narodem - mówił.
- Dlatego powstała idea budowy CPK. Portu komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale który będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, który wpisze się w wielki plan Trójmorza, bo będzie największym portem komunikacyjnym w naszym regionie, który zepnie komunikacyjnie właściwie wszystkie regiony Polski - skomentował Andrzej Duda.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.
Położona w centrum kraju, na przecięciu najważniejszych szlaków komunikacyjnych północ – południe, wschód – zachód, Łódź będzie jednym z większych beneficjentów nowego projektu komunikacyjnego. W szczególności dotyczy to inwestycji w infrastrukturę kolejową.
W ramach zapewnienia szybkiego i komfortowego połączenia z CPK w regionie łódzkim zostaną wybudowane dwie nowe linie kolejowe dużych prędkości, łącznie liczące 219 km długości.
To linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań oraz linia nr 87 Sieradz – Wieruszów, która będzie stanowić część dłuższej trasy Warszawa – Wrocław. Nowe linie w województwie łódzkim będą częścią tzw. szprychy nr 9, biegnącej przez kilka województw centralnej, zachodniej i południowo – zachodniej Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.