Reklama

Reklama

Bum mieszkaniowy jak za Gierka!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bum mieszkaniowy jak za Gierka! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ponad 237 tysięcy – budowę tylu mieszkań zaczęto w Polsce w 2019 roku. Pod tym względem był to najlepszy okres dla tego rynku od czasu transformacji ustrojowej w Polsce. Nawet rosnące ceny mieszkań nie odstraszają Polaków noszących się z zamiarem kupna mieszkania.

Reklama

- Jest to najprawdopodobniej najlepszy wynik od okresu rządów Edwarda Gierka. Wtedy w Polsce budowano jednak mieszkania o znacznie niższym standardzie niż dziś. Mniejsze było też poszanowaniem np. dla własności gruntów, czego pokłosiem wciąż są całe osiedla postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym gruntu - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments dla Business Insider Polska.

!reklama!Jak wskazuje ekspert, obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Przede wszystkim są to inwestycje o wyższym standardzie, a wyzwanie stanowią działki pod budowę. Deweloperzy wykazują się w tym względzie kreatywnością i powstają nieraz bardzo ciekawe projekty łączące stare tkanki miejskie - np. jak w Łodzi, poprzemysłowe - z nowoczesną zabudową. Bloki powstają dziś też na obszarach pozyskanych od kolei.

- Nie jest to jednak boom bez pokrycia. Deweloperzy budują nowe mieszkania dlatego, że chętnych na własne "M" wciąż nie brakuje. Popyt na nieruchomości wynika wprost z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków i tego, że mieszkań jest "nad Wisłą" po prostu za mało – zauważa Bartosz Turek.

Jak policzył GUS, w okresie 12 miesięcy 2019 roku rozpoczęto prace nad budową 237,3 tys. mieszkań, co sanowi o 7 proc. więcej niż rok wcześniej i o prawie 22 proc. więcej w stosunku do bumu budowlanego z 2008 roku.

Polecamy: Łódź Fabryczna jedną z kluczowych inwestycji XXI wieku w Polsce?
W opinii Bartosza Turka, rok 2019 był dla rynku budownictwa mieszkaniowego udany również o tyle, że deweloperom udało się oddać do użytkowania 207,2 tysięcy nieruchomości. - To o prawie 12 proc. więcej niż w 2018 roku - wskazuje ekspert. Ponadto, w 2019 roku wydano 268,5 tys. pozwoleń na budowę mieszkań, co także stanowi wzrost (+4 proc.) w stosunku do roku ubiegłego, a także wobec szczytu budowlanego z 2008 roku (+6 proc.).

Z wyliczeń HRE wynika, że w Polsce wciąż brakuje od 2,1 do nawet 2,9 mln lokali mieszkalnych, co rokuje dobrze w kontekście planów inwestycyjnych firm z tego sektora. Perspektywa uwzględnia przybywanie gospodarstw domowych w Polsce, ale także osiedlanie się emigrantów zarobkowych nad Wisłą. Należy też pamiętać, że coraz częściej osoby prywatne, jak i firmy lokują swój kapitał właśnie na rynku mieszkaniowym, który stanowi dość przewidywalne źródło dochodu.

 Źródło: Business Insider Polska 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy