Reklama

Reklama

Castorama zwolniła dyscyplinarnie związkowców. Także w Łodzi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Castorama zwolniła dyscyplinarnie związkowców. Także w Łodzi - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak informuje Business Insider znana sieć hipermarketów budowlanych i wyposażenia wnętrz Castorama zwolniła niedawno siedmiu pracowników będących członkami międzyzakładowej „Solidarności” działającej w spółce Castorama Polska. Prezydium Komisji Krajowej „S” uznało, że to ewidentne złamanie prawa, w tym Konstytucji RP.

Pracownicy Castoramy zostali zwolnieni dyscyplinarnie ze względu na ich działania w internecie, gdzie mieli krytykować firmę w mediach społecznościowych. Spółka twierdzi, że działania zwolnionych pracowników nawoływały do krytyki działań spółki i uderzały w jej dobre imię. Firma uważa więc, że dyscyplinarne zwolnienia są zgodne z prawem i nie ma podstaw do przywrócenia zwolnionych osób.

- Powodem zwolnienia było ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, tj. obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy. Chodzi m.in. o: publiczne nawoływanie do podważania renomy spółki, popieranie i promowanie akcji mającej na celu jej zdyskredytowanie poprzez publikowanie nieprawdziwych informacji - informuje biuro prasowe spółki Castorama Polska na pytanie Business Insider Polska.

Zwolnieni związkowcy byli zatrudnieni w sklepach w Kaliszu, Słupsku, Zgorzelcu, Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Łodzi. Ich sprawą zajęła się Komisja Krajowa „S”, która uznała działania Castorama Polska za formę szykanowania pracowników prowadzących działalność związkową. 

Żądamy natychmiastowego i bezwarunkowego przywrócenia bezprawnie zwolnionych do pracy na dotychczasowych stanowiskach i na dotychczasowych warunkach  - czytamy w stanowisku Prezydium KK „S”.

Zarząd Castorama Polska broni się twierdząc, że działania pracowników-związkowców nie były spowodowane prowadzeniem przez nich działalności związkowej i nie ma podstaw do przywrócenia ich do pracy.

- Podstawą zwolnienia był art. 52 (kodeksu pracy - przyp. red.) mówiący o możliwości rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Nie widzimy podstaw do przywrócenia do pracy - informuje biuro prasowe spółki pytane przez Business Insider Polska.

Warto dodać, że w polskim prawie pracy działacze związkowi są szczególnie chronieni. Działacza takiego można zwolnić wyłącznie pod warunkiem uzyskania na to zgody przez pracodawcę od zakładowej organizacji związkowej. Tego jednak zabrakło w działaniach Castoramy. Inaczej problem widzi jednak pracodawca.

- Według naszej aktualnej wiedzy Organizacji Związkowej nie przysługują uprawnienia wynikające z ustawy o związkach zawodowych, w tym między innymi szczególna ochrona - wyjaśnia dla Business Insider Polska biuro prasowe spółki.

Castorama Polska dysponuje w naszym kraju siecią 79 hipermarketów.

Źródło: Business Insider Polska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy