Co dla nas dziś znaczy odwaga i odwaga bycia?
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Twórcze pisanie Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na panel: „Odwaga i odwaga bycia”. Co to dla nas dziś znaczy?Będzie to rozmowa o aktywności społecznej, o sposobach współczesnego oddziaływania, o miejscu nauki w społeczeństwie, wreszcie – o wzorach i wzorcach zaangażowania.
Prowadzenie: Renata Kim (Newsweek, prywatnie też biegaczka i zawodniczka Taekwondo)
Pretekstem do dyskusji jest wydanie przez WUŁ książki Jarosława Płuciennika pt. "Odwaga poetyki. Aktywizm, opór, psalmy."
Autor postawił w swojej książce tezę, że misją humanistyki jest konfrontacja z rzeczywistością, a nawet wręcz protest i stawianie oporu uwierającej rzeczywistości, zaś wartością samej literatury – zaangażowanie w dzieje, a więc w historię. Przedstawia psalmy jako rodzaj protest songów oporu i pieśni inspiracji – jako wzór literatury zaangażowanej, widzianej w szerszym kontekście, w ramie wielkiej opowieści o wyzwoleniu i wybawieniu człowieka, literatury stawiającej opór, ale też dającej przez to nadzieję.
W Małej Sali rozmawiać będą:
dr Katarzyna Lazari-Radek (filozofka szczęścia) UŁ
Piotr Pustelnik (himalaista)
prof. dr hab. Paweł Łuków, red nacz. Etyki, filozof współczesny UW
prof. dr hab. Jarosław Płuciennik, kulturoznawca i kognitywista UŁ
27 lutego 2020 r., godz. 19:00
Źródło: Teatr Nowy w Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.