reklama
reklama

Co jedzą rekiny i jakie gatunki spotkamy w Orientarium ZOO Łódź? Te ryby bardzo się zmieniły [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Co jedzą rekiny i jakie gatunki spotkamy w Orientarium ZOO Łódź? Te ryby bardzo się zmieniły [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźRekiny niezmiennie fascynują. Pojawiają się jako uśmiechnięte postaci na dziecięcych koszulkach i jako żarłoczne bestie w filmach blockbuster'owych. Zastanawialiście się kiedyś, co właściwie jedzą te stworzenia? Albo czy mogą przeżyć, bez ciągłego pływania?
reklama

W Orientarium ZOO Łódź można spotkać te fascynujące stworzenia. Od dwóch lat zadomowiły się w Łodzi, a przez ten czas z malutkich, 50-centymetrowych rybek, urosły o niemal dwa metry. A na tym nie koniec.

Rekiny w Orienatrium ZOO Łódź

W łódzkim Orientarium znajduje się 27-metrowy tunel podwodny, z którego można obserwować wiele gatunków morskich stworzeń.

To właśnie tutaj można zobaczyć jedyną w Polsce rinę gitarową, żarłacze brunatne czy unikatowe rekiny brodate. Rekiny w łódzkim Orientarium rosną jak na drożdżach. Już teraz osiągają długość od 160 do 180 centymetrów, a to nie koniec. Mogą urosnąć nawet do trzech metrów.

To właśnie przez kulturę masową powstało przeświadczenie, że te gatunki ryb chrzęstnoszkieletowych stwarzają największe zagrożenie, mogąc pożreć nas niemal w całości.

reklama

Okazuje się jednak, że spośród 500 gatunków tylko kilka może faktycznie budzić niepokój. Szacuje się, że rekiny zabijają średnio 6 osób na 10 lat, podczas gdy człowiek zabija nawet do stu milionów rekinów rocznie.

O rekinach można dowiedzieć się więcej, odwiedzając łódzkie Orientarium.

– W naszej strefie oceanicznej zobaczyć można między innymi żarłacze brunatne, które uważane są za jeden z najstarszych gatunków rekinów na świecie. Na uwagę zasługuje ich wyjątkowo czuły zmysł powonienia, który pozwala im wyczuwać zapachy z odległości ponad kilometra. Razem z nimi mieszkają żarłacze czarnopłetwe. Drapieżniki te charakteryzuje wyjątkowa technika polowania polegająca na zaganianiu swoich ofiar w ciasną grupę, a następnie dzięki efektownym skokom nad powierzchnię wody rekiny te wpadają w sam środek ławicy całkowicie dezorientując swoją zdobycz. Dzięki swojej szybkości i zwinności są jednymi z najbardziej skutecznych myśliwych wśród rekinów

reklama

- mówi Krzysztof Wolski, opiekun strefy oceanicznej w Orientarium ZOO Łódź.

Rekiny – nie tyle zagrożenie co zagrożone

Rekiny są jednymi z najbardziej zagrożonych grup ryb na świecie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat ich populacja zmniejszyła się o ponad 70%. Ich obecność jest konieczna do zachowania równowagi w ekosystemie. Jako drapieżniki szczytowe, regulują populacje innych organizmów.

– Zamiast kości ich szkielet zbudowany jest z elastycznej chrząstki, co zmniejsza ich wagę i ułatwia pływanie. Ich smukła budowa, spiczasty pysk i rozwinięte płetwy umożliwiają efektywne poruszanie się w wodzie. Posiadają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu, umożliwiający wyczuwanie zdobyczy w wodzie z bardzo dużej odległości

reklama

- mówi Piotr Tomasik, edukator z Orientarium ZOO Łódź.

Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o rekinach, może odwiedzić Orientarium ZOO Łódź. W każdy wtorek o godzinie 14.30 odbywa się pokazowe karmienie rekinów.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama