Reklama

Reklama

Co z maturą i egzaminem ósmoklasisty w 2021 roku? Zdających czekają zmiany

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Co z maturą i egzaminem ósmoklasisty w 2021 roku? Zdających czekają zmiany - Zdjęcie główne

Co z maturą i egzaminem ósmoklasisty w 2021 roku? Zdających czekają zmiany (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Podczas konferencji prasowej ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zostały ogłoszone istotne zmiany w kontekście przeprowadzenia kolejnego egzaminu dojrzałości oraz testu ósmoklasisty.

Reklama

Wśród najważniejszych zmian podczas konferencji w środę, 16 grudnia ogłoszono rezygnację z części ustnej na maturze z języka polskiego.

!reklama!

"Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną." - brzmi komunikat MEN

Podczas matury 2021 nie będzie konieczności zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym). W poprzednich latach uczniowie byli zobowiązani zdawać jeden z egzaminów, choć jego wynik nie był uzależniony od progu zdawalności.  

Już podczas listopadowej konferencji prasowej minister zastrzegł, że ze względu na zdalne nauczanie wymagania na teście ósmoklasisty i maturze 2021 będą inne, niż w poprzednich latach. Minister zastrzegł, że w przypadku obu egzaminów zakres obowiązującej wiedzy skurczy się o 20-30 proc.

To nie koniec ułatwień dla zdających. Minister zapowiada zawężenie puli pytań na teście ósmoklasisty. Planowane jest zmniejszenie liczby obowiązkowych lektur - to uczeń wybierze lekturę jako "bazę" swojego wypracowania: zamiast jej konkretnego wskazywania przez autorów arkusza. Tym wypracowaniem w 2021 r. okaże się, albo rozprawka, albo opowiadanie (co wyklucza np. charakterystykę bohatera).

Na egzaminie w 2021 roku ósmoklasiści będą musieli zapoznać się mniejszą liczbą lektur, niż ich koledzy zdający rok wcześniej. Z obowiązkowej puli wyłączono m.in. „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego oraz "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza.

Źródło: Dziennik Łódzki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy