Reklama

Reklama

Co zrobić, aby województwo łódzkie się nie wyludniało?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co zrobić, aby województwo łódzkie się nie wyludniało? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Urzędzie Marszałkowskim debatowano jak powstrzymać wyludnianie się regionu łódzkiego. Gospodarzem spotkania zatytułowanego „Najlepsze praktyki w ramach planu działania na rzecz kontroli wyludniania się" z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich, administracji i sektora pozarządowego z ośmiu krajów: Łotwy, Litwy, Polska, Niemiec, Rumunii, Włoch, Danii i Hiszpanii, było Województwo Łódzkie.

Reklama

Uczestnicy projektu pn. „Wyzwania centrów regionalnych: przeciwdziałanie depopulacji, rozwój dobrych praktyk" (DeCoDe) zapoznali się z sytuacją wyludniania regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian zilustrowanych danymi statystycznymi dotyczącymi migracji i gospodarki regionalnej.

Wybrane polskie przykłady zaprezentowali przedstawiciele Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Były to: uniwersalne projektowanie przestrzeni publicznych i udogodnień ułatwiających dostęp do nich osobom z niepełnosprawnościami, Program Karta Seniora Województwa Łódzkiego, Regionalny Program Karta Dużej Rodziny oraz Regionalny Punkt Diagnostyki i Terapii FASD w Łodzi. Przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentował Regionalne Centra Usług Środowiskowych w województwie łódzkim, realizowane z pomocą funduszy europejskich.

Kolejnym punktem programu IV Międzynarodowego Wydarzenia Partnerskiego były dwie wizyty studyjne: w preadopcyjnym ośrodku TULI LULI oraz w Łódzkim Domu Kultury.

Podczas sesji tematycznej poświęconej wymianie doświadczeń pomiędzy partnerami, odbyła się m.in. debata na temat struktury Planu Działania na Rzecz Kontroli Wyludnienia. Sesji przewodniczył zespół badaczy Katedry Geografii Regionalnej i Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Partnerzy zgodzili się wypracować wspólne porozumienie i określenie najlepszych praktyk.

Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni do Łódzkiego Domu Kultury, jednej z najstarszych instytucji kultury województwa łódzkiego, działającej od 1953 roku. ŁDK jako instytucja regionalna współorganizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych w gminach i powiatach oraz szkoleń dla przedstawicieli instytucji kulturalnych i samorządowych z terenu województwa łódzkiego. ŁDK to miejsce gdzie działają kluby i stowarzyszenia (w tym Uniwersytet Trzeciego Wieku), grupy muzyczne i teatralne oraz kursy (taniec, joga, rysunek i malarstwo), centrum filmowe z Kinem i 5 galerii. Przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku podzielili się swoimi doświadczeniami z partnerami projektu. Pracownicy ŁDK zaprezentowali również swoje działania skierowane do osób starszych z regionu oraz coroczny projekt "Przystanek 60+".

Następne spotkanie partnerów projektu planowane jest w Daugavpils na Łotwie w listopadzie 2019 roku. Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Europa dla obywateli".

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy