Reklama

Reklama

Coraz więcej osób ma problem ze spłatą kredytów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coraz więcej osób ma problem ze spłatą kredytów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Chociaż mamy najniższe w historii bezrobocie czy wręcz brak rąk do pracy, coraz wyższe zarobki i świadczenia socjalne, to wciąż przybywa osób, które nie radzą sobie ze spłatą bieżących rachunków i innych zobowiązań.

Reklama

Dlaczego mamy problemy ze spłatą?

Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że prawdopodobnie konsumenci zbyt szybko starają się zaspokoić swe apetyty na dobra, na które wcześniej nie było ich stać. Nawet jeśli decydują się na oszczędzanie, to często są to niewłaściwe wydatki i oszczędności okazują się pozorne.

– Widzimy, że w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, a także w bazie BIK-u przybywa ludzi, którzy mają problemy z obsługą swoich zobowiązań – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Halina Kochalska, ekspert Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. – Obecnie już prawie 2,8 mln osób ma przeterminowaną spłatę rat kredytów, pożyczek czy też rachunków telefonicznych, opłat karnych za jazdę bez biletu i wielu innych bieżących płatności. Niestety, poprawa sytuacji gospodarczej często rozbudza apetyty konsumpcyjne i te wyprzedzają możliwości finansowe osób, które zaczęły zarabiać więcej, ale nie tyle, ile by mogły pochłonąć wydatki, na które mają ochotę.

Tylko w I półroczu 2019 roku liczba osób, które mają problemy z terminową spłatą zobowiązań zwiększyła się o 18 tys. osób. BIG InfoMonitor zapytał więc konsumentów o to, na czym, a konkretnie, na jakich wydatkach próbują oszczędzać, by dopiąć domowe budżety. Okazuje się, że więcej niż połowa pytanych kupuje wyłącznie na promocjach, a dwie na pięć osób woli poświęcić czas na szukanie bezpłatnego miejsca parkingowego niż zapłacić za parkowanie. Niewiele mniej, bo około 35 proc., przestało dawać napiwki.

Na czym oszczędzamy?

Kobiety przeważają wśród miłośników promocji (59 proc.), a najwięcej oszczędzających w ten sposób jest mieszkańców Podkarpacia (57 proc.) i Śląska (56 proc.), natomiast niechętni płatnym parkingom są zwłaszcza ludzie młodzi do 24 roku życia. Również to oni właśnie, podobnie jak najstarsi ankietowani, niechętnie zostawiają napiwki. Jednak mogą to być oszczędności pozorne.

– Powinniśmy sobie zadać pytanie, czy na tych promocjach oszczędzamy. Nierzadko prowokują one nas do większych wydatków, niż te, które byśmy ponieśli, gdyby promocji nie było. Wtedy z większą rozwagą podejmowalibyśmy decyzje – mówi Halina Kochalska. – Kolejnym punktem na liście jest poszukiwanie darmowego miejsca do zaparkowania. Trzeba pamiętać, że jeśli zaparkujemy nieprawidłowo, to może się to wiązać z dużo większą opłatą niż przyoszczędzone kilka złotych. Takich osób, które będą krążyły do upadłego, szczególnie dużo znajdziemy wśród osób młodych i mieszkańców województwa pomorskiego.

Mężczyźni oraz osoby starsze niechętnie też dzielą się papierosami. Ogółem co piąty pytany (21 proc.) zadeklarował, że nie częstuje papierosem, ale w starszych grupach wiekowych odsetek ten zbliża się do 30 proc., a przecież wciąż co trzeci Polak pali wyroby tytoniowe.

18 proc. Polaków oszczędza, odmawiając udziału w akcjach charytatywnych, zaś co szósty kupuje w sklepach internetowych jedynie wtedy, gdy może skorzystać z darmowej dostawy. Za to już 13 proc. rezygnuje z zapraszania do własnego domu przyjaciół i znajomych ze względów finansowych.

– Poświęcajmy naszym budżetom domowym raz na jakiś czas więcej uwagi, przeanalizujmy wszystko. Pamiętajmy o tym, że zawsze mogą się zdarzyć jakieś nieprzewidziane okoliczności, wypadki losowe, które pociągną za sobą wydatki – radzi Halina Kochalska. – Warto na te cele mieć odłożone pieniądze i redukować zobowiązania. To mogłoby nam przynieść poprawę sytuacji finansowej. Może wtedy nie musielibyśmy się zastanawiać, czy rzucić na pomoc charytatywną kilka złotych, czy też dać kelnerowi napiwek albo szukać później przez pół godziny miejsca parkingowego.


Źródło: Newseria.pl

A jak to wygląda w Łodzi, gdzie z miejscami parkingowymi jest również krucho. Czy płacimy za nie, czy szukamy alternatywy? Na czym jeszcze udaje się zaoszczędzić?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy