Reklama

Reklama

Czas na eksperymenty. Masterclass z Maestro: Fotofestiwal 2020

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czas na eksperymenty. Masterclass z Maestro: Fotofestiwal 2020 - Zdjęcie główne

Czas na eksperymenty. Masterclass z Maestro: Fotofestiwal 2020 (fot. TuŁódź.pl)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Tegoroczny Fotofestiwal był inny, niż zwykle. Organizatorzy dotychczasowych osiemnastu edycji nie stanęli nigdy wcześniej wobec dylematu, czy organizować wydarzenie ze względu na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wymuszone przez pandemię. Decyzje były trudne, ale szybkie i konsekwentne. Na realizację planów znaleziono nowatorski, ciekawy i, wydaje się, rozwojowy pomysł. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, która, po raz kolejny, okazała się dla kultury doskonałym sprzymierzeńcem w chwilach kryzysowych. 

Reklama

Bohaterem kolejnego odcinka naszego cyklu nie jest jeden Maestro, znany z imienia i nazwiska, ale zespół ludzi tworzących jeden z najlepszych w Europie festiwali fotografii. Łódzki Fotofestiwal, znany wśród miłośników fotografii od dziewiętnastu lat, został w tym roku postawiony przed nie lada wyzwaniem. Zespół twórców, który w naszym filmowym cyklu reprezentują kuratorzy festiwalu Franciszek Ammer i Justyna Kociszewska, musiał w niedługim czasie podjąć strategiczną decyzję o formie organizacji wydarzenia. Jak pogodzić dotychczasowy, tradycyjny sposób ekspozycji z wymaganiami i ograniczeniami stawianymi przez sytuację epidemiczną? Co można, a czego nie można przeprowadzić, jak pokazać prace, które z powodu ograniczeń nie mogą być eksponowane w galerii? Jak dostosować się do ograniczeń ilości osób odwiedzających? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć sobie twórcy Fotofestiwalu 2020. Jakie odpowiedzi znaleźli, o tym dowiemy się od naszych bohaterów. 

Ciekawym wątkiem przewijającym się w wypowiedziach kuratorów Fotofestiwalu jest ewolucja technologiczna, jaką impreza przeszła na przestrzeni ostatnich prawie dwudziestu lat. Wspomnienia pierwszych edycji, doświadczenia z ekspozycją, zapleczem technicznym czy środkami komunikacji pokazują, jak bardzo zmienił się festiwal i jak wiele nowinek zostało do niego zaadaptowanych. Choć technologia zawsze pełniła rolę wyłącznie służebną, to jednak trudno przecenić jej znaczenie w organizacji przedsięwzięcia. Doskonały i wymagający warsztat przez lata budował fundament pod  ekspozycje przyciągające tłumy odwiedzających. Dziś, gdy trzeba było zredukować liczbę gości mogących odwiedzić galerie w Łodzi, wiele z tego co realne zostało przełożone na zasoby wirtualne. 

Podstawowym dylematem organizatorów była kwestia, ile z ekspozycji dotychczas organizowanych w pomieszczeniach Art Inkubatora można przenieść do sieci? Czy autorzy i kuratorzy wystaw, zwłaszcza zagranicznych, są gotowi na tego typu decyzje i jak to zrobić, by nie stracić zasadniczych walorów dzieł, a jednocześnie dać im możliwość zaistnienia w świadomości szerszego grona odbiorców? Jakie technologie wykorzystać, by osiągnąć maksimum oczekiwanego efektu przy minimum strat? 

Prawie dwie dekady doświadczeń, ciągły rozwój, także technologiczny, pozwolił zespołowi organizatorów stanąć na wysokości zadania i osiągnąć wyśmienity efekt. Połączenie ekspozycji w galerii z ekspozycją w internecie przyniosło nowe doświadczenia otworzyło nieoczekiwane wcześniej perspektywy rozwoju dla festiwalu. Technologia okazała się ważnym, w pewnych obszarach kluczowym sprzymierzeńcem, a twórcy, kuratorzy i organizatorzy przedsięwzięcia mogli cieszyć się nową jakością stworzoną w sytuacji kryzysowej. W ten sposób Fotofestiwal 2020 nie tylko został uratowany, ale też po raz kolejny wyznaczył standardy ekspozycji fotografii na światowym poziomie. 

***

Zobacz dodatkowe materiały związane z Fotofestiwalem, w tym wersje online wystaw z tego roku (wejscie na wersję online bezpośrednio z tych stron):

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy