reklama
reklama

Cztery zmiany ratujące życie na drogach. #ChodziOżycie 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cztery zmiany ratujące życie na drogach. #ChodziOżycie  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, zapoczątkowany w 1993 roku w Wielkiej Brytanii, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem ONZ. W Polsce rocznie ginie na drogach ok. 3 tys. osób.
Reklama lokalna
reklama

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych Fundacja Normalne Miasto - Fenomen przesłała nam informacje o postulatach zmian na drogach w Polsce. Raport Instytutu Transportu Samochodowego (dane z lipca 2019) informuje, że w miastach, czyli tam, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, aż 85 proc. kierowców dojeżdżających do przejścia dla pieszych przekracza dopuszczalną prędkość.

Stąd inicjatywa ruchów miejskich i organizacji społecznych zrzeszonych w Federacji Piesza Polska, które zawiązały koalicję #ChodziOżycie. Koalicja chce wprowadzić 4 istotne zmiany w kodeksie drogowym i sytuacji na polskich drogach:  

  1. Pierwszeństwo dla pieszych – aby, tak jak w państwach zachodniej Europy, pierwszeństwo miał pieszy mający zamiar wejść na przejście, a nie, tak jak jest obecnie, tylko znajdujący się na przejściu.
  2. Podwyższenie mandatów za wykroczenia drogowe, plus ich stała waloryzacja oraz powiązanie stawki OC z liczbą i rodzajem wykroczeń – od 1997 roku maksymalny mandat wynosi 500 zł (wtedy średnia pensja wynosiła 1100 zł, a teraz to ponad 5000 zł).
  3. Obniżenie limitów prędkości – 50 km/h w nocy w obszarze zabudowanym (piesi w nocy nie są bardziej odporni na wypadki).
  4. Prawdziwa egzekucja przepisów – wzrost liczby działających fotoradarów do co najmniej 2000 (teraz jest ich zaledwie ponad 400), co najmniej 300 odcinkowych pomiarów prędkości oraz odholowywanie nielegalnie zaparkowanych pojazdów w miastach.
Przedstawiciele zawiązanej koalicji złożyli pisma najpierw do wojewodów, w drugiej kolejności zaś do samorządów. Według inicjatorów akcji trzeba apelować do samorządów, bo to od nich zależy przebudowa niebezpiecznej infrastruktury na konkretnych ulicach, gdzie giną ludzie.  "Prędkość zabija, a dobra infrastruktura może uratować życie” piszą koalicjancji #ChodziOżycie. 

reklama

Dziś z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Łodzi uczczono pamięć ofiar przed łódzkim magistratem. 

Źródło: Fundacja Normalne Miasto - Fenomen

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama