reklama
reklama

Czwartek z historią: Parki w dawnej Łodzi. Jak wyglądały kiedyś? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ignacy Płażewski, miastograf.pl

Czwartek z historią: Parki w dawnej Łodzi. Jak wyglądały kiedyś? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Park Źródliska I w Łodzi w latach 60. | foto Ignacy Płażewski, miastograf.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźDziś w ramach cyklu „Czwartek z historią” przyglądamy się dziejom, zdjęciom i pocztówkom przedstawiającym trzy łódzkie parki: Źródliska I, Helenów oraz im. Józefa Piłsudskiego, zwanego potocznie parkiem na Zdrowiu.
reklama

Park Źródliska w Łodzi

Nie sposób nie zacząć od najstarszego z łódzkich parków – Parku Źródliska, założonego w 1840 roku. Położony w obrębie ulic Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego, przez lata przeszedł wiele zmian. W archiwalnych zdjęciach – umieszczonych w galerii pod tekstem – możemy zobaczyć jego charakterystyczne elementy dawniej, jak na przykład jedną z altan, będącą dziś miejscem m.in. spotkań tanecznych czy koncertów Akademii Muzcznej. 

reklama

Tłumy na koncercie w Parku ŹródliskaPark Źródliska I w lipcu 2024 roku podczas koncertu z motywem „Zacznij od Bacha”. / fot. Karolina Wolska

Drugi najstarszy park, czyli Helenów

Założony został w 1885 roku przez braci Anstadtów. Park Helenów był jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Łodzi. Niegdyś znany jako „Ogród Pana Anstadta” i, tak, jak teraz, poza zielenią oferował mieszkańcom również malownicze stawy. Te powstały po uregulowaniu rzeki Łódki. 

Park Helenów w Łodzi. / fot. UMŁ

reklama

Park im. ks Józefa Piłsudskiego Zdrowiu

Park im. Józefa Piłsudskiego, potocznie zwany parkiem na Zdrowiu, jest największym parkiem w mieście. Powstał na terenie lasów miejskich w latach 20. XX w. W latach 30. urządzono tu miejskie zoo, a w latach 60. powstał tu Ogród Botaniczny. 

Park zaprojektowano w postaci półkola od wschodu przylegającego do al. Unii Lubelskiej, zachodnią część wyznaczają ulice Krakowska i Krzemieniecka. Bryłę przecina ul. Konstantynowska. Przez teren przepływa rzeka Łódka, rozlewając się po tym terenie sztucznie utworzonymi zalewami.

Jest petycja w sprawie organizacji festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu. Protestujący chcą spotkać się z prezydent Hanną Zdanowską - Zdjęcie głównefot. Michał Pietrzak / archiwum

reklama

Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf tworzone jest od 2014 roku przez Stowarzyszenie Topografie. Pod parasolem Miastografu prowadzone jest archiwum społeczne, szereg stron internetowych oraz działań terenowych, które pozwalają obserwować, jak Łódź zmieniała się na przestrzeni wieków.

Odkrywaj dziedzictwo Łodzi: linktr.ee/miastograf.pl
Wspieraj Miastograf na Patronitepatronite.pl/miastograf.pl
Wspieraj Miastograf jednorazowo przez Suppi: suppi.pl/miastograf

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo