Znaczącą rolę ma odegrać Uniwersytet Medyczny
Według informacji podanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, projekt przywracający do życia łódzką uczelnię ma zostać przyjęty przed tegorocznymi wakacjami. Znaczącą rolę w powstaniu WAM ma odegrać Uniwersytet Medyczny. Działające w jego ramach kolegium wojskowo-lekarskie ma zostać zamknięte. Żadnych dat jednak nie ma.
- Nie znamy konkretnych terminów. Kolegium wojskowo-lekarskie docelowo ma przestać istnieć w momencie zakończenia kształcenia studentów, którzy już u nas studiują lub rozpoczną studia i przejdą cały tok kształcenia
- przekazuje Joanna Orłowska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Nie wiadomo, kiedy przewidziany jest ostatni proces rekrutacyjny podchorążych do kolegium wojskowo-lekarskiego.
- W momencie powstania WAM kształcenie już przyjętych studentów będzie trwało do czasu ukończenia przez nich cyklu kształcenia
- mówi Joanna Orłowska.
WAM połączono z Akademią Medyczną
Wojskową Akademię Medyczną powołano do życia w 1957 roku. Przejęła ona główny obowiązek kształcenia medycznych kadr wojskowych. Pierwszym komendantem-rektorem był gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Marian Garlicki. W skład uczelni weszły Wojskowe Centrum Wyszkolenia Medycznego, Centralny Wojskowy Szpital Kliniczny w Łodzi, Centralny Szpital MON w Warszawie i Ośrodek Szkolenia Oficerów Rezerwy w Przemyślu. Wśród pacjentów przez wiele lat istniało przekonanie, że "wojskowy" lekarz jest lepszy od "zwykłego".WAM działał do 2002 roku. Został wtedy połączony z Akademią Medyczną, tworząc Uniwersytet Medyczny. Swego rodzaju pamiątką po WAM był wydział wojskowo-lekarski, jednak w strukturach UMED funkcjonował do 2019 roku.
Kto będzie uczył wojskowych lekarzy?
W Łodzi wciąż jednak odbywa się kształcenie wojskowych lekarzy. Zajmuje się tym wspomniane już kolegium wojskowo-lekarskie, które nadzoruje Ministerstwo Obrony Narodowej, zaś kontrolę wojskową pełni Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.Czy studenci-żołnierze zostaną automatycznie przejęci przez WAM? Wszystko na to wskazuje. Nie wiadomo jednak, ani gdzie będą się uczyć, ani kto będzie ich uczył. Uniwersytet Medyczny nie ma takich informacji.
- Nie prowadziliśmy do tej pory rozmów dotyczących wykorzystania zasobów kadrowych UMED
- mówi Joanna Orłowska.
Żadna z instytucji nie podaje konkretnych terminów
Z projektu ustawy o WAM, który znajduje się na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów można się dowiedzieć, że uczelnia będzie wyposażona w mienie Skarbu Państwa, czyli działające przy ul. 6 Sierpnia budynki Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego.UMED zapewnia, że współpraca z nowo powstałą uczelnią wojskową będzie układała się dobrze. Jej szczegóły mają zostać ujęte w umowie, którą podpiszą WAM, MON i UMED. Żadna z tych instytucji nie podaje jednak konkretnych terminów.
Nic nie wiadomo również o faktycznym rozpoczęciu funkcjonowania WAM. Ma ono nastąpić po uzyskaniu zgody na utworzenie poszczególnych kierunków studiów. Uczelnia ma kształcić m.in. lekarzy, stomatologów, pielęgniarki, położnych, farmaceutów oraz psychologów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.