reklama
reklama

Da się pogodzić lokalną tożsamość i centralizację? Kolejne wątpliwości w sprawie łączenia domów kultury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Da się pogodzić lokalną tożsamość i centralizację? Kolejne wątpliwości w sprawie łączenia domów kultury - Zdjęcie główne

Da się pogodzić lokalną tożsamość i centralizację? Kolejne wątpliwości w sprawie łączenia domów kultury (fot. UML)|wiadomości lódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W uzasadnieniu uchwały zamiarowej, dotyczącej połączenia łódzkich domów kultury czytamy, że centralizacja przysłuży się "efektywniejszemu zarządzaniu" i "stworzeniu silniejszych społeczności lokalnych". Czy da się pogodzić oba założenia? 
reklama

Według planów miasta domy kultury mają się połączyć już w lutym 2021 roku. Połączenie ma dotyczyć Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury "Górna", Poleskiego Ośrodka Sztuki i Widzewskich Domów Kultury.

!reklama!

Dyrektorzy domów kultury, które mają się połączyć włączyli się w konsultacje na temat projektu. Większość z nich oraz część radnych zgłaszała swoje wątpliwości względem pomysłu.

W sprawie zabrał głos Stanisław Jakuszewski z Niezależnego Związku Pracowników Widzewskich Domów Kultury.

 - Z naszego punktu widzenia to wygląda tak: od 30 lat staramy się decentralizować instytucje kultury, żeby były bliżej mieszkańców, bardziej elastyczne, a teraz robimy krok wstecz, bo chce się powołać ogromną instytucję na całą Łódź, co może osłabić współpracę ze społecznościami lokalnymi, mało tego, może powodować utratę tożsamości konkretnych placówek.

- Miasto dostrzega tylko trzy wady tego rozwiązania, które można skrócić w stwierdzeniu "lęk przed zmianami". Domy kultury nie boją się zmian, tam od kilku lat bezustannie dokonują się zmiany. Jesteśmy za współpracą, ale nie trzeba nas centralizować, żebyśmy ze sobą współpracowali - uważa jeden z dyrektorów.

Wątpliwości starał się rozwiewać Jacek Grudzień, z Wydzału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

- Dzisiaj wszyscy liczą się z silnymi instytucjami. Patrzymy na praktyki, jakie dzieją się w Polsce np. w Gdańsku. Silni, którzy dokonali takich zmian, radzą sobie lepiej - mówił.

Tłumaczył, że pomysł jest pokłosiem doświadczeń związanych z pandemią. - Był duży problem z inicjatywami lokalnymi, liczbą działań, wykorzystaniem Internetu przy pracy z kulturą online. Duży może więcej i jest silniejszy. Łączymy siły, a wzmacniamy lokalność, bo w moim przekonaniu to bardzo duża szansa, żeby domy kultury mogły się dynamicznie rozwijać.

Konsultacje mają potrwać do zakończenia prac nad uchwałą o połączeniu placówek.

Źródło: TOYA TV, Gazeta Wyborcza, Radio Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama