Reklama

Wstęp do Ogrodu Botanicznego w Łodzi jest płatny. W praktyce płacą tylko uczciwi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ogród Botaniczny w Łodzi od lat cieszy się popularnością zarówno wśród łodzian, jak i turystów, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Wchodząc do Ogrodu na swojej drodze nie napotkamy jednak bramek biletowych ani osoby odpowiedzialnej za sprawdzanie biletów. Czy nadzieja na uczciwość odwiedzających na zawsze zastąpi sprawny system kontroli?

Kto kontroluje bilety w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi?

Na to pytanie chciałoby się odpowiedzieć ze spokojem - kontrola biletów przebiega bezproblemowo, przy pomocy bramek kontroli biletów lub dzięki zatrudnieniu kontrolerów. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej:

- Bilety sprzedawane są w kasie Ogrodu Botanicznego i osoba, która wchodzi - kupuje bilet i może wtedy wejść – tłumaczy pracownica sekretariatu Ogrodu Botanicznego.

Wejściem do Ogrodu generującym największe kolejki turystów jest wejście przy ul. Krzemienieckiej. Po przejściu przez bramę teoretycznie trzeba zakupić bilet w jednej z dwóch kas, jednak w praktyce można po prostu przejść bokiem. Wąskie przejście przez bramę jest zarówno wejściem jak i wyjściem z ogrodu, co generuje dodatkowy tłok. W przypadku kilkumetrowej kolejki zdarzają się przypadki przechodzenia turystów przed budkami kas i wchodzenia do Ogrodu Botanicznego bez biletu i bez tracenia czasu na oczekiwanie w kolejce. Pracownicy kas, zwłaszcza w wiosenno-letnie weekendy obsługują kilkuset turystów dziennie – nie mają zatem czasu na wyłapywanie przechodzących gapowiczów.

- Są dwie kasy otworzone i często jest tak pewnie, jak jest taka kolejka, że za plecami kasjera mimo wszystko osoby przechodzą. Panie siedzące w kasie nie mają fizycznie możliwości zwrócenia uwagi – potwierdziła pracownica sekretariatu Ogrodu Botanicznego.

Turyści-gapowicze nie przechodzą jednak za plecami kasjera, ale prosto przed jego oczami. Pracownicy kas nie mogą jednak opuścić swojego stanowiska pracy i jednocześnie kontrolować biletów. Dodatkowo, budki kas mają jedynie szczelinę w szybie, która pozwala odwiedzającym zapłacić – pracownik nie ma możliwości zauważenia osób bez biletu ani werbalnego zwrócenia uwagi.

Ile Ogród Botaniczny w Łodzi traci na gapowiczach?

Ceny biletów w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi są przystępne dla każdego turysty. Za normalny bilet zapłacimy 12 zł a za bilet ulgowy 6 zł, dodatkowo dla osób z Kartą Dużej Rodziny lub Kartą Łodzianina przewidziano zniżki. Ogród Botaniczny zapewnia także bezpłatny wstęp aż w 11 przypadkach: m.in. dla dzieci do ukończenia 3. roku życia, dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, inwalidów wojennych i wojskowych czy przewodników i pilotów turystycznych. Co zatem tłumaczy nieuczciwym odwiedzających?

-To jest przypadek, gdy jest bardzo dużo ludzi i są po prostu niekulturalni i wchodzą bokiem – usłyszymy od pracownicy Ogrodu Botanicznego.

Wejście do ogrodu „bokiem” można oczywiście uznać za, choć nielegalny - czyn o niskiej szkodliwości społecznej. Nieuczciwych odwiedzających może przyciągać łatwość przejścia bez biletu – przy odpowiedniej ilości osób w kolejce do ogrodu można wejść tak samo łatwo jak do ogrodzonego parku. Bez zapewnienia sprawnego systemu kontroli biletów utrzymanie cieszących oko drzew, krzewów i kwiatów oraz opłacanie samych pracowników Ogrodu Botanicznego w Łodzi będzie jednak znacznie trudniejsze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy