Oto nasi kandydaci
Nasze zaproszenie przyjęli Klaudia Domagała (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Ewa Szymanowska (KWW Trzecia Droga), Jan Waliszewski (KWW Akcja Narodowa), Janusz Wdzięczak (KWW KS Energia Łodzi) oraz Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (KW Prawo i Sprawiedliwość).
Na rozmowę z konkurentami nie zgodziła się natomiast obecnie urzędująca prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska (KKW Koalicja Obywatelska).
Kandydatów zapytamy o zagadnienia dotyczące czterech kręgów tematycznych: komunikacja i transport, inwestycje i rozwój oraz zieleń i rewitalizacja. Zaplanowaliśmy cztery rundy pytań. Odbędzie się również runda z pytaniami od Czytelników TuŁódź.pl. Każdy z kandydatów będzie miał dwie minuty na odpowiedź.
W czwartej rundzie kandydaci będą zadawać pytania sobie nawzajem. O tym, kto kogo będzie pytał, zadecyduje losowanie przed programem. Na zakończenie każdy z kandydatów będzie miał minutę na autoprezentację.
Miasto 15-minutowe
Pierwsze pytanie dotyczyło zagadnienia miasta 15-minutowego. Jako pierwsza odpowiadała Klaudia Domagała, która stwierdziła, że nie popiera tego pomysłu, bo każdy powinien poruszać się po mieście tak, jak chce. Z kolei Ewa Szymanowska uznała, że to kwestia swobody i dostępności dla mieszkańców.Jan Waliszewski powiedział, że to nie tylko korzyści, ale i zagrożenia, gdyż niesie ze sobą ograniczenie wolności. Janusz Wdzięczak zgodził się, że żadna wizja nie powinna ograniczać mieszkańców. Agnieszce Wojciechowskiej van Heukelom ta idea jest obca, gdyż ogranicza dostępność urzędów dla mieszkańców. Jej zdaniem parkingi w centrum miasta powinny być bezpłatne.
Inwestycje i zieleń
Kolejne zagadnienie dotyczyło pierwszych decyzji po ewentualnej wygranej dotyczących inwestycji i zieleni miejskiej. Ewa Szymanowska postawiłaby na szybki i efektowny transport w mieście, sprawną komunikację, parkingi na obrzeżach miasta, żeby można było przesiadać się na komunikację miejską. Jan Waliszewski podkreślił, że każdy kolejny remont ulicy pogarsza komfort życia mieszkańców. O niebezpieczeństwie, które stwarzają nieprzemyślane remonty ulic, mówiła także Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.
Co dalej z in vitro?
Na pytanie, czy jako przyszły prezydent będzie kontynuować politykę finansowania przez miasto procedury in vitro, Jan Waliszewski odpowiedział, że zdecydowanie nie, gdyż wiąże się to z niszczeniem zarodków, co jest nieetyczne. Janusz Wdzięczak był z kolei za kontynuacją tego programu. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zaczęłaby od sprawdzenia wszystkich miejskich programów, ale zamierza kierować się reprezentatywnością grupy społecznej podlegającej pod dany program. Klaudia Domagała nie zamierza wycofywać się z tego programu, ale najpierw wykonałaby jego audyt. Ewa Szymanowska podkreśliła, że jeśli łodzianie będą potrzebowali refundacji tej metody, będzie jej sprzyjać.
Łodzian ubywa - co z tym zrobić?
Jak zatrzymać trend zmniejszającej się liczby mieszkańców w Łodzi? Janusz Wdzięczak stwierdził, że wie, dlaczego młodzi wyjeżdżają z Łodzi - powodem jest lepsza praca np. w Warszawie czy Gdyni. Potrzeba w Łodzi większej liczby firm, które oferowałyby dobre miejsca pracy. Zdaniem Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom, Łódź nie jest przyjazna do życia. Oferta kulturalna jest tu ograniczona, komunikacja miejska jest słaba. Klaudia Domagała uznała, że łodzianie wyjeżdżają z miasta, bo gdzie indziej łatwiej się żyje. Żeby to zmienić, proponuje oddanie pustych lokali młodym ludziom, którzy chcą założyć swoją firmę. Ewa Szymanowska podkreśliła wagę dostępności dobrych miejsc pracy oraz mieszkań komunalnych, a także do żłobków i przedszkoli. Jan Waliszewski stwierdził, że trzeba zapewnić stabilność przede wszystkim przedsiębiorcom - Łódź nie może być miejscem ryzyka gospodarczego.
Pytania kandydatów do siebie nawzajem
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zapytała Janusza Wdzięczaka o to, kogo poprze w drugiej turze - jeśli samemu nie uda mu się do niej przejść. Ten odparł, że liczy na to, iż trafi do drugiej tury. Jednak gdyby to się nie udało, razem ze swoim komitetem podejmie decyzję, komu przekazać poparcie. Później Klaudia Domagała zapytała Jana Waliszewskiego o nocną prohibicję i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Ten stwierdził, że przede wszystkim trzeba chronić młodzież przed okazjami do wejścia w kontakt z używkami typu alkohol bądź narkotyki.Ewa Szymanowska zapytała Klaudię Domagałę o to, co jako prezydent chciałaby zrobić dla kobiet. Klaudia Domagała podkreśliła, że kobiety to jej konik i od lat zajmuje się ich sprawami - prowadzi fundację dla kobiet, składała liczne projekty do budżetu obywatelskiego dotyczące zdrowia kobiet. Jan Waliszewski zapytał Ewę Szymanowską o Zielony Ład i o to, jak chce uchronić łodzian przed konsekwencjami finansowymi tego programu. Ewa Szymanowska w odpowiedzi podkreśliła, że jej partia jest prounijna i proeuropejska - skoro zgodziliśmy się jako państwo przystąpić do wspólnoty, musimy liczyć się z pewnymi wspólnymi decyzjami.
Janusz Wdzięczak zapytał Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom o jej obecną bezpartyjność i przynależność do kilku ugrupowań w przeszłości - z jakiej listy zamierza startować w następnych wyborach. Kandydatka odparła, że taka wszechstronność działa na jej korzyść, jest społecznikiem, którego popierają różne partie polityczne. Zarzuciła też Januszowi Wdzięczakowi, że jest niegrzeczny.
Autoprezentacja kandydatów
Na koniec każdy z uczestników debaty miał minutę na przekonanie wyborców do własnej kandydatury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.