reklama
reklama

Dobranie w pary i osiem miesięcy spotkań? Łódź jednym z czterech miast w Polsce, w którym działa Wolontariat Koleżeński!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dobranie w pary i osiem miesięcy spotkań? Łódź jednym z czterech miast w Polsce, w którym działa Wolontariat Koleżeński! - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźWolontariat Koleżeński to inicjatywa, która stwarza warunki do zaistnienia nowej, fascynującej znajomości. Projekt skierowany jest do osób ze spektrum autyzmu i wolontariuszy, chcących dzielić swój wolny czas z innymi. To akcja dla osób poszukujących nowych, koleżeńskich relacji, dzięki którym otworzą się na innych.
reklama

Wolontariat koleżeński Łódź. Na czym polega inicjatywa i do kogo jest skierowana?

!reklama!

Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to nowatorski program, którego celem jest wsparcie osób z autyzmem i zespołem Aspergera w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich. Inicjatywa prowadzona jest w czterech polskich miastach: Warszawie, Częstochowie, Białymstoku i Łodzi.

- Wolontariat koleżeński to projekt zakładający, że każdy z nas potrzebuje przyjaciela – każdy potrzebuje z kimś wyjść, coś zrobić – a osoby ze spektrum autyzmu mają z tym szczególną trudność – mówi Ela Rutkowska, jedna z koordynatorek projektu i psycholożka. - Mają niewiele doświadczeń, w których nowo napotkane osoby akceptują je takimi, jakimi są, więc często to poczucie odrzucenia i osamotnienia jest dla nich dominujące. W takich sytuacjach zostaje rodzina, ale to trochę za mało. Powstał więc pomysł, by połączyć wolontariuszy z osobami ze spektrum autyzmu i tym właśnie jest wolontariat koleżeński. To taki projekt, który tworzy warunki dla zaistnienia takiej znajomości, z takim zewnętrznym wsparciem, jeśli jest ono potrzebne. – tłumaczy.

reklama

Jak tłumaczą koordynatorki, zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy widoczne jest szczególnie wśród młodzieży. To właśnie dorastające osoby, funkcjonując poza grupą rówieśniczą, są najbardziej narażone na doświadczenie wyobcowania, nękania a nawet przemocy.

Aby wziąć udział w Wolontariacie koleżeńskim należy wypełnić zgłoszenie na stronie internetowej  - formularz przewidziany jest zarówno dla uczestników (osób ze spektrum), jak i dla wolontariuszy. Chętne osoby następnie zapraszane są na rozmowę.  W kolejnym kroku wolontariusze biorą udział w warsztatach, podczas których mają okazję zapoznać się z realiami, w jakich codziennie funkcjonuje osoba ze spektrum autyzmu.

reklama

Aby wziąć udział w projekcie trzeba mieć ukończone 14 lat  (w przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest zgoda rodziców). Osoby ze spektrum autyzmu muszą mieć orzeczenie o niepełnosprawności.

Polecamy: Marsz Równości i Marsz Normalności w Łodzi. Manifestacje przeszły ulicami miasta [zdjęcia]

Wolontariat Koleżeński Łódź. Jak dobierane są pary? Jak uczestnicy wspominają program?

Dobór par niekiedy nie jest łatwy – zazwyczaj w grę wchodzi wiele czynników.

- W pary łączone są osoby na podstawie wieku, co ma największe znaczenie w przypadku nastolatków i młodych dorosłych. Bierzemy pod uwagę miejsce zamieszkania, bo im bliżej, tym łatwiej się spotkać. Zwracamy uwagę na zainteresowania, cechy charakteru czy rodzaj temperamentu. – tłumaczy druga z koordynatorek, psycholożka Ewelina Bednarska.

reklama

Pierwsze spotkanie odbywa się w obecności psychologa, który pomaga w ośmieleniu się i „przełamaniu lodów” względem nowopoznanej osoby. Następnie pary przez osiem miesięcy spotykają się, by wspólnie spędzić ze sobą czas.

- Na początku była niepewność i lustrowaliśmy się wzrokiem, wtedy zastanawiałam się jak to będzie wyglądało. Bałam się, że nie będziemy mieć tematów do rozmów. Kiedy jednak poszliśmy na pierwsze spotkanie do lodziarni, to było super. Mieliśmy spotkać się na godzinę, a siedzieliśmy chyba ze trzy. Wtedy rozmawiało nam się bardzo dobrze, no i tak zostało do teraz, długo po zakończeniu całego programu.  – opowiada o pierwszym spotkaniu w parze Karolina, jedna z wolontariuszek.

Jak mówią koordynatorki projektu, na doświadczeniu wolontariatu korzystają obie zaangażowane strony.

- Możemy powiedzieć, że po udziale w projekcie, niekiedy u osób ze spektrum zachodzą spektakularne zmiany. Z osób wycofanych i nieśmiałych stają się osobami, które pierwsze zagadują, spotykają się z innymi, stają się dużo bardziej otwarte. Z drugiej strony duża część wolontariuszy mówi o zmianie perspektywy i większej otwartości. Budzi się w nich rodzaj uważności na zachowania, które mogą być postrzegane jako dziwne czy aroganckie, a za którymi być może stoi osoba przestraszona, doświadczająca lęków. – podkreślają psycholożki.

Choć rekrutacja do tegorocznego wolontariatu powoli się kończy, osoby, które chciałyby wziąć udział w programie mogą zgłaszać się jeszcze przez kilka dni. Nabór zakończy się w pierwszych dniach lipca 2021 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama