Jury konkursu doceniło zaprezentowaną w przygotowywanej pracy doktorskiej Dominika Banata, metodologię badań nad wytrzymałością wielowarstwowych kompozytów, niezwykle często stosowanych we współczesnym przemyśle do wytwarzania elementów konstrukcyjnych m.in. w lotnictwie i astronautyce.
- Celem moich badań jest stworzenie uniwersalnego modelu numerycznego do oceny nośności ściskanych, cienkościennych konstrukcji kompozytowych z uwzględnieniem procesu zniszczenia laminatu. Przedmiotem doświadczeń jest wielowarstwowy kompozyt utworzony z naprzemiennych warstw aluminium oraz warstwy wzmacnianej włóknem szklanym. Wykonanie jednocześnie wielo-kryterialnej analizy współczynników zniszczenia struktury kompozytowej pozwoli oszacować obszary konstrukcji szczególnie narażone na zniszczenie - powiedział laureat konkursu Dominik Banat
Młody naukowiec chce zweryfikować swoje obliczenia poprzez wykonanie odpowiednich doświadczeń. Jeśli eksperymenty dowiodą słuszności założeń teoretycznych, w przyszłości będzie możliwe przeprowadzenie wyczerpującej analizy zniszczenia elementów konstrukcji np. pojazdu lub samolotu, bez konieczności wykonywania pełnych testów eksperymentalnych. Dla koncernów motoryzacyjnych i innych firm z branży produkcyjnej będzie to oznaczać nie tylko oszczędności finansowe, ale także możliwość szybszego rozpoczęcia produkcji seryjnej danego modelu.
Co więcej, badania doktoranta z Politechniki Łódzkiej będą mogły być wykorzystane także przy produkcji lekkich i wytrzymałych elementów przeznaczonych do różnego rodzaju maszyn lub urządzeń.
Promotorem pracy doktorskiej, w ramach której ze środków pozyskanych ze stypendium zostaną przeprowadzone badania, jest dr hab. Radosław Mania z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Politechniki Łódzkiej.
ETIUDA to ogólnopolski konkurs dla młodych naukowców. Tegoroczna edycja była już 7. odsłoną rywalizacji doktorantów o stypendia z Narodowego Centrum Nauki. W tym roku zgłosiło się 381 uczestników, a finansowanie otrzymało 159 z nich. Dominik Banat zajął pierwsze miejsce w kategorii ST – Nauki Ścisłe i Techniczne
To już kolejny młody naukowiec z Politewchniki Łódzkiej, który został doceniony za swoje pomysły.
Źródło: Politechnika Łódzka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.