Reklama

Drzewa Łódź. Mieszkańcy sprzeciwiają się wycince starych drzew. Na Próchnika zorganizowali protest [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Drzewa Łódź. Łodzianie sprzeciwiają się polityce miasta wobec starych drzew. We wtorek na Próchnika zorganizowali protest w obronie robinii akacjowej. Jak podkreślają, podobnych drzew w mieście jest więcej. Na miejscu pojawili się reprezentanci Urzędu Miasta Łodzi. Podkreślali, że drzewo przeznaczone do wycinki jest w złym stanie i zagraża bezpieczeństwu.

Drzewa Łódź. Protest w obronie robinii akacjowej

Trwa przebudowa ulicy Próchnika w Łodzi. Wiąże się z wycinką robinii akacjowej. Jak informuje biuro rzecznika prasowego Urzędu Miasta Łodzi, plan przebudowy ulicy przygotowały i zatwierdziły wspólnie stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani i pracownia A2P2. Urzędnicy podkreślają, że stan drzewa jest zły, w związku z tym zdecydowano się na wymianę nasadzeń. Na remontowanym odcinku Próchnika pojawi się 30 drzew.

!reklama!

Według mieszkańców drzewo na Próchnika może służyć jeszcze przez lata.

- Drzewo nie jest w idealnym stanie, ale w dobrym - mówi pan Krzysztof, jeden z protestujących. - Jak obchodzić się ze starymi drzewami? Po pierwsze pielęgnować, po drugie pielęgnować, w ostateczności wycinki.

Polecamy: Drzewa Łódź. Łódź chce być eko. Przy ruchliwych ulicach w Łodzi pojawi się 20 tysięcy nowych drzew
Zdaniem mieszkańców ekspertyzy na temat drzew przeznaczonych do wycinki są nieprecyzyjne lub rozmijają się z rzeczywistością.

- Sprzeciwiamy się takiemu podejściu do starych drzew, których nie da się odtworzyć nowymi nasadzeniami - dodaje pan Krzysztof. - Niektóre zwierzęta i owady nie mogą żyć na nowych nasadzeniach. Stare drzewa są może częściowo w stanie umierania, ale mogą jeszcze przez wiele lat służyć owadom, ale także mieszkańcom, zwłaszcza w czasie upałów.

UMŁ zaznacza, że stan drzewa oceniają wykwalifikowani pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska oraz zewnętrzni eksperci. Ich opinia jest następnie weryfikowana przez Urząd Marszałkowski, a w niektórych sytuacjach również przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Polecamy: Drzewa Łódź. W Łodzi przybędzie lasów. Jest plan na 150 tys nowych drzew!

Urząd Miasta Łodzi zapowiada kilkaset nasadzeń w ramach rewitalizacji

Protestujący zarzucali miastu, że wiele z nowo projektowanych miejsc w Łodzi to głównie beton z niską zielenią, bez tej wysokiej.

- W ramach rewitalizacji zostanie nasadzonych w tym roku 200-300 drzew, ale nasadzenia będą realizowane głównie jesienią, ponieważ to jeden z ostatnich etapów inwestycji i jest realizowany najpóźniej - odpowiadają urzędnicy.

We wtorek w miejscu protestu pojawili się również reprezentanci ratusza.

Polecamy: Brutalny raport NIK na temat zieleni w Łodzi. Tych drzew już nikt nam nie zwróci
- Drzewo w obecnym stanie stwarza zagrożenie, mimo że zachowało żywotność - mówił Arkadiusz Grzelak z Oddziału Ochrony Zieleni w Wydziale Kształtowania Środowiska UMŁ. - Jest ryzyko rozpadu pnia, już 40 procent korony tego drzewo nie ma. Główny pień drzewa jest złamany, a dwa konary mają wypróchnienia. Gdybyśmy chcieli zapewnić bezpieczeństwo, trzeba by dokonać drastycznej redukcji, która skutkowałaby obumarciem.

Z mieszkańcami rozmawiał także Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

A jakie jest Wasze zdanie na temat zieleni w Łodzi? Komentujcie!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy