Reklama

Drzewa Łódź. Na Janowie powstanie park. „Nie będziemy tutaj wylewać betonowych alejek”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Drzewa Łódź. 60 hektarów zieleni na łódzkim Janowie zamieni się na życzenie mieszkańców w park. – Cieszymy się, że ten teren zostanie ochroniony – mówią łodzianie. Pod wnioskiem o utworzenie parku podpisało się tysiąc osób z Janowa.

Drzewa Łódź. Mieszkańcy Łodzi cenią zieleń

Sygnały ze strony mieszkańców są jednoznaczne: "chcemy jak najwięcej zieleni". Dyskusja o betonozie przetacza się przez wiele samorządów. Plany dotyczące wycinek drzew budzą społeczny sprzeciw.

!reklama!

Park na Janowie to inicjatywa mieszkańców.

- Cieszymy się, że udało się naszą inicjatywą zainteresować miasto. Pod wnioskiem o utworzenie parku podpisało się tysiąc osób z Janowa. Przede wszystkim zależało nam na ochronie tego terenu – mówi Katarzyna Gadomska, jedna z pomysłodawczyń nowego parku.

- Jak już wiemy, że nie powstanie tu zabudowa, to możemy wspólnie wymyślać, co tu może powstać. Będziemy korzystać z Budżetu Obywatelskiego i razem z sąsiadami z całego osiedla ustalać, co chcielibyśmy zrobić – mówi Barbara Stolarska, mieszkanka Janowa.

Polecamy: Drzewa Łódź. Mieszkańcy Radogoszcza w obronie 42 drzew. W miejscu wykarczowanej zieleni staną garaże?
Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi podkreśla, że Janów i Olechów to to bardzo intensywnie rozwijające się łódzkie osiedla, na których każdego roku przybywa nowych bloków.

- My teraz zadbamy, aby nie zabrakło tu zieleni - mówi Adam Pustelnik. - Pomysł utworzenia parku na Janowie wyszedł od samych mieszkańców. Kilka tygodni temu spotkaliśmy się tutaj z nimi, a oni oprowadzili nas po terenie, pokazali miejsca, które uważają za najcenniejsze i zaproponowali utworzenie w tym miejscu parku.

Polecamy: Drzewa Łódź. Mieszkańcy sprzeciwiają się wycince starych drzew. Na Próchnika zorganizowali protest [zdjęcia]

Park na Janowie w Łodzi. Trzeba uporządkować kwestie własnościowe

Park powstanie na 60 hektarach terenu między ul. Rokicińską, Maćka z Bogdańca, Przybyszewskiego i szklarniami przy ul. Augustów.

- To mnóstwo działek, które mają różnych właścicieli - wyjaśnia Adam Pustelnik. - Przed nami negocjacje i szukanie porozumienia w celu uchronienia tego terenu przed zabudową. Utworzenie parku na Janowie będzie w pełni nowatorskim projektem, ponieważ po raz pierwszy pójdziemy drogą inwestycji celu publicznego. Ta formuła jest najczęściej wykorzystywana przy inwestycjach komunikacyjnych, budowie dróg czy infrastruktury kolejowej. My chcemy po raz pierwszy zastosować ją do utworzenia terenu zieleni.

Polecamy: Drzewa Łódź. Łódź chce być eko. Przy ruchliwych ulicach w Łodzi pojawi się 20 tysięcy nowych drzew
- Nie będziemy tutaj wylewać betonowych alejek, ani wprowadzać dużych obiektów – mówi  Kacprzak, łódzki radny. - Mieszkańcy chcą, żeby park zachował swój leśny charakter. Żeby pojawiły się tu ławki, kosze, żeby można było pójść na spacer, albo na przejażdżkę rowerem. Jestem przekonany, że z nowego parku będą korzystać mieszkańcy wielu osiedli na Widzewie, nie tylko z Janowa.

Utworzenie parku wymaga szeregu procedur. Miasto wycofało się póki co ze sprzedaży terenu najbliżej ul. Rokicińskiej. Zaktualizowane muszą zostać także plany budowy dróg. W tym miejscu planowana była bowiem budowa trasy, sięgającej aż ul. Przybyszewskiego. Nieuniknione będą także wykupy działek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy