reklama
reklama

Dzieci i nastolatkowie w Łodzi nie chcą uczęszczać na religię. „Te dane są dramatyczne"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzieci i nastolatkowie w Łodzi nie chcą uczęszczać na religię. „Te dane są dramatyczne" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźCoraz mniej uczniów łódzkich szkół uczęszcza na religię. - Dla mnie jako katolika to dramatyczne dane i ogromny zarzut do mojego Kościoła - mówi poseł Krzysztof Piątkowski, reprezentujący KO i apeluje do ministra edukacji, by ten wycofał się z pomysłu umieszczania religii na maturze.
reklama

Coraz mniej uczniów w Łodzi chodzi na religię. Rezygnują z zajęć na potęgę

Szokujące dane z łódzkich podstawówek i liceów. We wrześniu 2020 roku jedynie 25 % uczniów łódzkich szkół ponadpodstawowych chodziło na religię. Razem z podstawówkami - niewiele więcej niż połowa. 

!reklama!

Tymczasem tylko w pierwszym semestrze tego roku szkolnego z lekcji religii wypisało się w Łodzi kolejne 12 tysięcy uczniów - więcej niż zamieszkuje podłódzkie Koluszki. Dla porównania w analogicznym okresie w Poznaniu z lekcji religii zrezygnowało ok. 1600 uczniów szkół podstawowych i średnich. To ogólnokrajowy i nienowy trend, ale w ostatnich miesiącach gwałtownie przybrał na sile.

reklama

- Dla mnie jako katolika to dramatyczne dane i ogromny zarzut do mojego Kościoła. Kościoła, który nie rozumie młodych ludzi, który mówi językiem anachronicznym, który w ogóle nie odnajduje się w nowej rzeczywistości. Który w tych trudnych czasach odpycha zamiast przyciągać i płaci ogromną cenę za mariaż z obecną władzą, Kościoła który zamiast twarzy arcybiskupa Rysia ma twarz dyrektora Rydzyka – mówi poseł Krzysztof Piątkowski. 

Łódzki poseł Krzysztof Piątkowski alarmuje: „Narzucona rekatolizacja nie jest lekarstwem na kryzys w Kościele”

Piątkowski podkreśla, że nie jest jego rolą jako polityka angażować się w to, jak powinny wyglądać lekcje religii i jak Kościół powinien przyciągać młodych ludzi. 

reklama

- Jako polityk mam jednak prawo, a nawet obowiązek, apelować do ministra edukacji, aby wycofał się z absurdalnych i szkodliwych  pomysłów umieszczania religii na maturze. Przedstawiciele wydziału edukacji oraz dyrektorzy placówek, z którymi rozmawiałem, a nawet kilku zaprzyjaźnionych katechetów uważa, że nie powstrzyma to odpływu uczniów. Wręcz przeciwnie. Narzucona rekatolizacja nigdy nie była i nie jest lekarstwem na kryzys w Kościele i wywołany nim kryzys wiary – dodaje. 

Poseł apeluje do przedstawicieli partii rządzącej, by przestała traktować Kościół instrumentalnie  i działać na jego szkodę. Oczekuje, że w obliczu masowego odpływu młodych ludzi z lekcji religii ministerstwo edukacji podejmie działania zachęcające uczniów do udziału w zajęciach z etyki, po to by nie pozostawiać młodych ludzi w tym ważnym okresie życia samym sobie, bez odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące dobra i zła.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama