Reklama

Reklama

Dzieci ukraińskich uchodźców w łódzkich szkołach i przedszkolach. Gdzie będą się uczyć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Dzieci ukraińskich uchodźców w łódzkich szkołach i przedszkolach. Gdzie będą się uczyć? - Zdjęcie główne

foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Urząd Miasta Łodzi pomaga ukraińskim rodzicom, których dzieci mają otrzymać miejsce w łódzkich placówkach oświatowych. W zeszłym tygodniu poinformowano o uchwale zwalniającej czasowo uciekinierów z opłat za miejskie żłobki. Wiemy już, że starsze dzieci trafią do pięciu szkół podstawowych zlokalizowanych w każdej dzielnicy Łodzi.

Reklama

Dzieci ukraińskich uchodźców będą uczyć się w pięciu szkołach w Łodzi 

Łódzki magistrat informuje o 5 szkołach podstawowych, w których zorganizowane zostaną zajęcia przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy nie mówiących po polsku. W maksymalnie 15 osobowych grupach dzieci i młodzież będą uczyć się przy wsparciu pedagoga oraz tłumacza. W grupach dzieci będą łączone wiekowo (np. 7-9 lat). 

- Jesteśmy gotowi, by przyjąć was do naszych szkół, przedszkoli i żłobków. Chcemy by mimo strasznej traumy wywołanej ucieczką ze swojego domu wasze młode pokolenie mogło znaleźć tu znaleźć spokój, kolegów, koleżanki, by mogło kontynuować tu rozpoczęty cykl nauczana – mówiła w trakcie poniedziałkowej konferencji (07.03) prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

Zajęcia będą prowadzone w 5 szkołach (po jednej w każdej dzielnicy Łodzi): 

• SP 170 - Widzew

• SP 40 Polesie

• SP 84 Bałuty

• SP 175 Śródmieście 

• SP 138 Górna

Poza tymi szkołami rodzice będą mogli zapisać dziecko do oddziału i uzyskać informacje odnośnie wolnych miejsc w innych szkołach np. rejonowej, najbliżej miejsca zamieszkania. W szkołach rejonowych uczniowie będą przyjmowani od razu, poza rejonem tylko w przypadku dostępności wolnych miejsc. W takim wypadku rodzic zostanie pokierowany dalej – otrzyma szerszą informację w kwestii miejsc w szkołach w całym mieście. 

Nie wiadomo jeszcze ile grup przygotowawczych zostanie utworzonych. Wszelkie formalności rodzic załatwia w docelowej placówce. UMŁ podaje, że istnieje możliwość zapisu dziecka, które nie zna języka polskiego bez odbycia zajęć przygotowawczych. 

Z danych zebranych 4 marca wynika, że w szkołach podstawowych dostępnych jest 5 628 miejsc (bez grup przygotowawczych). Po 24 lutego zapisało się już 55 dzieci. 

Łódź pomaga Ukrainie. Edukacja dla dzieci w szkołach ponadpodstawowych 

Podobnie jak w przypadku szkół podstawowych, zajęcia przygotowawcze będą objęci także starci uczniowie. Zostaną one zorganizowane w 23 LO, gdzie również zlokalizowany będzie punkt zapisów do szkół średnich. 

W razie braku świadectwa czy innego dokumentu poświadczającego, na jakim etapie edukacji jest uczeń, wystarczy zaświadczenie rodzica o sumie ukończonych lat nauki.  

Jeśli w wybranej szkole nie będzie wolnych miejsc, wydział edukacji przekieruje dziecko do innej placówki. Aktualnie w liceach dostępnych jest 2 312 miejsc (bez pododdziałów przygotowawczych). Od 24 lutego zgłosiło się 6 uczniów. 

Edukacja dla ukraińskich dzieci w łódzkich przedszkolach 

Także na dzieci w wieku przedszkolnym czekają miejsca w łódzkich przedszkolach. Placówki PM 163, PM 235, PM 236, PM 66 i PM 125 uruchomiły oddziały dla dzieci z Ukrainy. 

Podobnie jak w przypadku szkół, istnieje możliwość zapisania dziecka do innego przedszkola, o ile placówka będzie dysponowała miejscami. Aktualnie w miejskich przedszkolach jest 340 wolnych miejsc. Po 24 lutego przyjęto troje dzieci z Ukrainy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy