reklama
reklama

Dzień Ludzi Bezdomnych. Bezdomność w Łodzi może dotyczyć blisko tysiąca osób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzień Ludzi Bezdomnych. Bezdomność w Łodzi może dotyczyć blisko tysiąca osób - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 14 kwietnia przypada Dzień Ludzi Bezdomnych. W Łodzi bezdomność dotyka 891 osób - to dane za 2019 rok. To o 14% mniej niż w 2017 roku.  Jak miasto pomaga wyjść z bezdomności? Szczegóły w artykule poniżej.
reklama

Bezdomność w Łodzi - skala bezdomności

W 2019 roku odbyło się ogólnopolskie badanie bezdomnych. Okazało się, że bezdomność dotyka 891 osób w Łodzi. To o 14% mniej niż w 2017 roku.

!reklama!

"Dzięki współpracy odszukano 258 osób przebywających w terenie w granicach administracyjnych miasta Łodzi. Monitorowano łącznie 342 lokalizacje oraz rodzinne ogródki działkowe. W placówkach znajdowały się w tym czasie 633 osoby. Zdecydowaną większość stanowią mężczyźni" - czytamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

W Łodzi funkcjonują 4 schroniska dla osób bezdomnych, 1 noclegownia a także inne formy wsparcia, jak świetlica, czy na stałe pracujący streetworkerzy.

Polecamy: Łódzkie. Mężczyzna zmarł z wychłodzenia. Schroniska dla bezdomnych w Łodzi pełne

Program RE-START w Łodzi - na czym polega?

14 kwietnia przypada Dzień Ludzi Bezdomnych. Jak miasto pomaga wyjść z bezdomności? W Łodzi realizowany jest między innymi program RE-START, w którym bezdomni wspierani są w procesie powrotu na rynek pracy.

Projekt RE-START rozpoczął się w lipcu 2018 roku a zakończy w czerwcu 2021 roku. Programem objęte zostało 30 osób. W ramach projektu każdy z uczestników miał zapewnioną indywidualną analizę – jego predyspozycji, wewnętrznych zasobów, a także potrzeb, a wszystko po to, by w sposób maksymalny zwiększyć szansę uczestnika na pozytywną zmianę.

- Dodatkowo uczestnicy uczyli się gospodarowania pieniędzmi oraz poruszania się po rynku pracy. Zorganizowane były także szkolenia zawodowe i staże. – informuje Sławomir Granatowski, dyr. Departamentu Rewitalizacji i Sportu w UMŁ.

Projekt współfinansowany z Europejskich Funduszy Społecznych i wyniósł prawie 1,6 mln zł. RE-START II – kontynuacja projektu rozpocznie się w lipcu 2021 roku. Tym razem działania aktywizujące skierowane będą do kolejnych 20 osób, a jego koszt to niemal 1,4 mln zł.

Polecamy: Pomoc dla potrzebujących w Łodzi. Przy ul. Przybyszewskiego powstała noclegownia i izba wytrzeźwień

W Łodzi powstaje Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego

W Łodzi tworzone jest także Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego przy ul. Pogonowskiego 34. Celem tego projektu będzie włączenie osób w kryzysie bezdomności poprzez takie działania, jak między innymi:

  • powstanie 15 mieszkań reintegracyjnych, jako Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Tam będą także sale warsztatowe, przeznaczone do pracy z psychologiem, czy pracownikiem socjalnym,
  • utworzenie gabinetu lekarskiego dla osób nieobjętych ubezpieczeniem NFZ,
  • warsztaty wspierające w powrocie na rynek pracy,
  • centrum streetworkingu.
Działalność Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego będzie dedykowana nie tylko osobom bezdomnym, ale także nieaktywnym zawodowo, osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama