Reklama

Reklama

Dziś łódzkie uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś łódzkie uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianie 1 sierpnia pamiętają o podjętym 75 lat temu bohaterskim wysiłku tych, którzy stanęli do Powstania Warszawskiego.

Reklama

Łódzkie uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia, o godz. 17.00 na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Józefa, przy ulicy Ogrodowej 39.

Przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich, a także władz wojewódzkich, samorządowych oraz służb mundurowych i innych instytucji, oddadzą hołd Powstańcom przy grobie gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera „Radwana”.

Łódzkie miejsca pamięci

Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że w Łodzi mamy kilka miejsc pamięci związanych z Powstaniem Warszawskim. Tablica upamiętniająca wolnościowy zryw mieszkańców Warszawy znajduje się w kościele ojców jezuitów, przy ul. Sienkiewicza 60, gdzie również umieszczono tablicę ku pamięci powstańczego kapelana o. Tomasza Roztworowskiego. Pilota SAAF chor. Herberta J. Browna, który uczestniczył w lotach niosąc pomoc Powstańcom Warszawskim upamiętnia tablica znajdująca się na kaplicy Cmentarza Rzymskokatolickiego pw. św. Wincentego na Dołach. Bohaterom walczącym w 1944 r. w obronie Stolicy - i zarazem Ojczyzny - łodzianie mogą złożyć hołd również przy pomniku na skwerze Powstańców Warszawskich – u zbiegu ulicy Wojska Polskiego z Aleją Grzegorza Palki. W łódzkiej katedrze, przy samej mogile, można oddać cześć powstańczemu kapelanowi sióstr urszulanek ks. Tadeuszowi Burzyńskiemu.

Pamiętamy

Jedną z inicjatyw w ramach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego jest akcja oznaczania biało-czerwoną szarfą z napisem „63 dni Powstania Warszawskiego” mogił Powstańców Warszawy na łódzkich cmentarzach, do czego zachęca IPN. Dotychczas udało się ustalić i uhonorować 150 powstańczych mogił.

Przy tej okazji pion upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN apeluje do osób, które wiedzą o grobach dotąd nie ujętych w zestawieniu na stronie lodz.ipn.gov.pl, by przekazywały takie informacje telefonicznie, pod numer: (42) 616 27 21 lub drogą elektroniczną: bartosz.bijak@ipn.gov.pl, anna.jozwik@ipn.gov.pl lub jan.witkowski@ipn.gov.pl

Źródło: IPN Łódź

Zobacz też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy