Reklama

Reklama

„Europa. Dom. Świadectwo. Odrzucenie” Abp Ryś w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Europa. Dom. Świadectwo. Odrzucenie” Abp Ryś w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W 100. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który jest honorowym obywatelem miasta Łodzi, w Archikatedrze Łódzkiej była sprawowana Msza Św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Reklama

!reklama!

Msza Św. rozpoczęła się procesją przy dźwiękach utworu „Nie lękajcie się”, który wykonali artyści z Teatru Wielkiego. We wstępie do Mszy Św. Abp Ryś podkreślił, że na Eucharystii zebrała wiernych w kościele wielka rocznica, czyli 100- lecie urodzin Karola Wojtyły.

„Zapraszam wszystkich do wielkiej modlitwy dziękczynnej. Każdy z nas ma pewnie swoje osobiste powody, by dziękować Bogu za św. Jana Pawła II, ale mamy też wspólne powody do dziękczynienia poczynając od obecności Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku”- mówił Abp Ryś.

Na początku swojej homilii Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że nie da się w jednym kazaniu zamknąć tego życia, jakim było życie św. Jana Pawła II. Abp Ryś postanowił w swojej homilii wybrać niektóre słowa, których Karol Wojtyła uczył się jeszcze w Polsce, a z którymi wierni powinni się także zmierzyć.

EUROPA to pierwsze słowo na jakie wskazał Metropolita Łódzki. W dzisiejszym czytaniu jest mowa o św. Pawle, który przynosi wiarę do Europy i zakłada pierwszy kościół w domu kobiety o imieniu Lidia. Arcybiskup przywołał historię z jednej z pielgrzymek Papieża Polaka do Ojczyzny. Kiedy Jan Paweł II był na Wawelu, to poprosił, aby zaprowadzono go do grobu Jagiełły i poprosił, aby w tym miejscu modlić się za Europę.

„Nie wiem czy Europa jest tematem naszej modlitwy? Nie wiem czy uczymy się Europy stojąc przy grobie Jagiełły? Nie wiem czy te miejsca w których on bywał rozszerzają nasze serce, do większej odpowiedzialności i do myślenia szerszego niż mój kawałek nosa? To nie jest tak że Jan Paweł II musiał mówić o Europie bo był Papieżem. To jest tak, że nauczył się odpowiedzialności za Europę będąc polskim Biskupem. Ta polskość i polskie chrześcijaństwo wytworzyły w nim taką wrażliwość”- zwrócił uwagę Abp Ryś.

Drugim ważnym słowem dzisiejszej liturgii jest słowo DOM. To w domu Lidii powstał pierwszy kościół europejski.

„Nie chodzi tu o ściany i sufit, ale o rodzinę. Rodzina jest modelem Kościoła i jest miejscem gdzie Kościół się rodzi, a wiara jest przekazywana. Rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie człowiek dorasta do swojego człowieczeństwa.”

Dalej Abp Ryś przypomniał, że w 2012 roku kiedy Papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II, to mówił że jest on Papieżem Rodziny. Jan Paweł II powiedział wielki cykl katechez o miłości między mężczyzną i kobietą. To wszystko wyrosło z polskiego doświadczenia i z tego czym rodzina jest w naszym polskim myśleniu.

„O nas można wiele powiedzieć, ale nikt nie może powiedzieć, że w polskim społeczeństwie rodzina nie jest najważniejszą wartością. Wielkie nauczanie Jana Pawła II o rodzinie, o miłości, także o seksualności człowieka, wszystko to co nazywamy teologią ciała, to powstało już tu w Polsce. On to zapisał w książce „Miłość i odpowiedzialność” i zabrał ze sobą do Rzymu”- mówił Metropolita Łódzki.

Abp Ryś odniósł się także do dwóch słów z Ewangelii. Pierwszym z nich jest słowo ŚWIADECTWO. Podczas porannej Mszy Św. Papież Franciszek mówił o świadectwie św. Jana Pawła II jakim była modlitwa. Metropolita Łódzki przywołał ostatnią pielgrzymkę Papieża i jego modlitwę na Wawelu, a także w Kalwarii kiedy to przez godzinę modlił się w absolutnej ciszy.

Drugim słowem z Ewangelii jest słowo ODRZUCENIE. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że tego odrzucenia nie możemy sprowadzać jedynie do zamachu na Papieża, ale musimy zdać sobie sprawę, że pontyfikat św. Jana Pawła II nie dal wszystkich był wygodnym pontyfikatem.

„Momentem kiedy jego nauczanie było wielkim wyzwanie, był okres jubileuszowy, kiedy wezwał nas wszystkich do oczyszczenia pamięci i kiedy przepraszał Boga za zło jakiego dopuścił się Kościół w konkretnych obszarach życia ludzkiego. Papież uczył nas jak w pokorze mówić przepraszam.”

Po Eucharystii w Łódzkiej Katedrze miał miejsce koncert z udziałem artystów z Teatru Wielkiego. Wierni zgromadzeni w świątyni, a także wszyscy którzy oglądali transmisję na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej mogli wysłuchać takich utworów jak:

  • Alleluja – Exsultate Jubilate – W. A. Mozart (A. Borkiewicz, organy)
  • Ave Maria – Ch. Gounod (H. Okońska solo, organy)
  • Matko niebieskiego Pana – H.M. Górecki (zespół)
  • Ave Maria – G. Caccini (D. Sutowicz solo, organy)
  • Zdrowaś bądź Maryja – H.M. Górecki (zespół)
  • Ave Maria – F. Schubert (O. Maroszek solo, organy)
  • Ciebie na wieki wychwalać będziemy – H.M. Górecki (zespół)

Zapis transmisji wideo: Msza święta i koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - w łódzkiej katedrze [TRANSMISJA] >>>

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy