Reklama

Reklama

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage nie dla Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage nie dla Łodzi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Europejskie Centrum Filmowe Camerimage powstanie w Toruniu. Stosowna umowa została podpisana 29 września. 

Reklama

Wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage Marek Żydowicz podpisali w niedzielę, 29 września umowę w sprawie utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury jaką będzie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Inwestycja o wartości ok. 600 mln złotych ma zostać zrealizowana do 2025 roku.

Rząd przeznaczy na projekt 400 mln złotych, a pozostałą kwotę - 200 mln, dołożą władze Torunia. Miasto będzie także partycypować w finansowaniu instytucji. Co roku, toruński magistrat wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą przeznaczały po 4 mln złotych na funkcjonowanie Centrum, w tym również na organizację Festiwalu.

- Od wielu, wielu miesięcy myśleliśmy o tym, by finalnie rozwiązać problem Camerimage. To najlepszy, najbardziej znany na świecie polski festiwal filmowy, skarb polskiej kultury, więc szukaliśmy rozwiązania i w końcu je znaleźliśmy - podkreślił w niedzielę w Toruniu wicepremier Piotr Gliński

Minister dodał także:

- Przy tworzeniu tego centrum będą pracowały osoby z całego świata, które zajmują się filmem, architekturą, sztuką. To dla polskiej kultury rzecz wielka. Wykorzystujemy funkcjonujące zasoby, dając im szansę na dalszy rozwój. Najlepsze rzeczy trzeba wspierać. To także przykład bardzo dobrej współpracy i synergii między różnymi instytucjami.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage jest uznawany za "jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych". Impreza gościła w trzech polskich miastach - gospodarzem wydarzenia w latach 1993-99 był Toruń, w latach 2000-09 Łódź, a w okresie 2010-18 – Bydgoszcz. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Tumult. W tym roku Camerimage odbędzie się w Toruniu. Festiwal zaplanowano od 9 do 16 listopada.

Z racji faktu, że Festiwal gościł również w Łodzi oraz biorąc pod uwagę ścisłe związki miasta ze sztuką filmową, spekulowano, że Europejskie Centrum Filmowe Camerimage powstanie właśnie tutaj. Wiadomo, że istnieje projekt architektoniczny obiektu, który miał stanąć w Łodzi i funkcjonować pod nazwą Camerimage Łódź Center. Niestety, te plany nie zostaną zrealizowane. Sam projekt budynku z kolei ma zostać zaadoptowany do warunków architektonicznych Torunia.

Festiwal Camerimage przestał być organizowany w Łodzi w 2010 roku, po kontrowersjach związanych z budową wspomnianego wyżej centrum kongresowo-festiwalowego Camerimage Łódź Center.

Źródło: Dziennik / Polskie Radio / MKiDN Twitter

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy