reklama
reklama

Fabryka Ossera. Miał być kompleks hotelowo-usługowo-biurowy. Jest działka na sprzedaż! I to za ile?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNie udało się obecnemu właścicielowi zabytkowej Fabryki Ossera zrewitalizować tego ważnego dla Łodzi terenu. Zamiast nowoczesnego kompleksu jest oferta sprzedaży!
reklama

Fabryka Ossera. Ważne miejsce na mapie Łodzi wciąż nie odzyskało swojego blasku 

Zabytkowa fabryka Adama Ossera to jeden z najważniejszych zabytkowych budynków pofabrycznej Łodzi. Początkowo budynek pełnił funkcję przędzalni, następnie zakładu produkcyjnego części do samochodów i samolotów. Jak już informowaliśmy w zeszłym roku, później zmienia się w ruinę i wysypisko śmieci. Światełko tunelu pojawiło się, kiedy w 2018 roku teren wraz z budynkami został zakupiony przez warszawską spółkę. W planach miała ona przekształcenie terenu w atrakcyjny kompleks hotelowo-usługowo-biurowy. Nic z tego nie wyszło!

Fabryka mieści się przy ul. Jana Kilińskiego 222 w Łodzi. Została zbudowana w 1903 roku, czyli 120 lat temu. Budynek wzniesiono dla Majera Feinkinda, Alberta Jarocińskiego oraz Adama Ossera, który był łódzkim fabrykantem, warszawskim kupcem, oraz honorowym konsulem Włoch. W przędzalni pracowało około 350 pracowników. Jednak podczas II wojny światowej Niemcy wynieśli z zakładu maszyny włókiennicze i rozpoczęli produkcję części do samolotów i samochodów. Po wojnie utrzymano nowy profil produkcji, a nazwę zmieniono na Fabrykę Osprzętu Samochodowego "Polmo". Od momentu upadku fabryki, około połowy lat 90. XX., budynek popadał w coraz większą ruinę, był wielokrotnie ograbiany i dewastowany. W 1998 r. w fabryce doszło także do pożaru, w wyniku którego spłonął kantor, najmłodszy z budynków kompleksu. 

reklama

Spółka chce sprzedać zabytkowy teren, a Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków planuje nałożenie na nią kary 

Choć fabryka ma wartość zarówno materialną, jak i historyczną, miejsce to nie wciąż nie odzyskało swojego dawnego blasku. Jak poinformowała nas Daria Błaszczyńska, specjalista ds. komunikacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, w ubiegłym roku wyznaczeni przez łódzki urząd pracownicy przeprowadzili kolejną kontrolę stanu zachowania fabryki Ossera.

W toku powyższych czynności ustalono, że właściciel nie zastosował się do nałożonych na niego w 2021 r. zaleceń pokontrolnych. W związku z tym ŁWKZ wydał decyzję nakazującą, od której właściciel miał prawo się odwołać do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z czego też skorzystał. Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy Minister utrzymał w mocy decyzję ŁWKZ w niemalże całym zakresie. Jednocześnie ministerstwo nakazało wykonanie czynności określonych w decyzji ŁWKZ do końca 2023 roku.  W obliczu bierności właściciela wobec wywiązywania się z ustawowych obowiązków, ŁWZ powziął również decyzję o przekazaniu sprawy do kar administracyjnych 

reklama

 - informuje Daria Błaszczyńska. Na pytanie, czy Urząd wie, że fabryka została wystawiona na sprzedaż, pani inspektor odpowiada, że zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, na właścicielu nie ciąży obowiązek informowania organu konserwatorskiego o zamiarze sprzedania nieruchomości.

Zobligowany jest jednak do powiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków o zmianach dotyczących stanu prawnego obiektu, już po dokonaniu czynności sprzedaży.

 - podkreśla. 

reklama

Fabryka Ossera na sprzedaż. Za tyle pieniędzy inwestor wystawił zabytkowy teren 

Firma, która w 2018 roku kupiła fabryka, zapłaciła za nią 2,48 mln zł. Dziś wystawiła ją na sprzedaż za... 75 mln złotych. W zamian oferuje teren o łącznej powierzchni użytkowej powyżej 34.000 mkw., sama działka ma powierzchni 11.153 mkw.  Nieruchomość, jak się okazuje, posiada gotową koncepcję architektoniczną, dzięki której możliwe jest wybudowanie kompleksu hotelowo-usługowo-biurowego. Dla działki ustalone są także warunki zabudowy. " Dla budynku o pow. 11,5 tys. mkw., w którym należy przeprowadzić remont i przebudowę, ustalone jest także zalecenie konserwatorskie. Dopuszczona została także dalsza zabudowa działki. Gotowa koncepcja architektoniczna zakłada, oprócz remontu budynku fabrycznego, także powstanie dwóch kolejnych budynków o wysokości 5 i 8 kondygnacji" - czytamy w ogłoszeniu. 

reklama

O Fabrykę Ossera w ubiegłym tygodniu zapytaliśmy również biuro prasowe łódzkiego magistratu. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy magistrat, ma informacje, dlaczego inwestycja nie doszło do skutku. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Zapytanie w tej sprawie wysłaliśmy również do inwestora, czekamy na odpowiedź. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama