Reklama

Reklama

Fabryka przy Tuwima 10 zmieni się nie do poznania

Opublikowano: wt, 11 lut 2020 09:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kolejna nieruchomości przy ulicy Tuwima w Łodzi przejdzie metamorfozę. Miasto poinformowało o planach dotyczących budynku dawnej fabryki przy ulicy Tuwima 10. W zrewitalizowanym obiekcie znajdzie się m.in. Biuro ds. Partycypacji Społecznej UMŁ. 

Budynek starej fabryki przy ulicy Tuwima 10 już niedługo będzie wyglądał zupełnie inaczej niż do tej pory. Jak zapowiedziały władze miasta, przeprowadzona zostanie całkowita przebudowa nieruchomości z zastrzeżeniem, że zachowany zostanie pofabryczny charakter tego miejsca. Dodatkowo, planowane jest odnowienie elewacji oraz nadbudowa jednej kondygnacji od strony północnej. Co jeszcze zmieni się w budynku dawnej fabryki?

- Wymianie ulegną wszystkie instalacje znajdujące się w budynku. Obiekt przyjmie nową funkcję administracyjno-biurową z usługami na parterze. Dzięki odpowiednio szerokim drzwiom i windzie obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Wykonawca prac jest zobowiązany do zachowania unikalnego, pofabrycznego charakteru tego miejsca. Miejsca, które ma swoją niepowtarzalną historię. Dawna fabryka przyborów tkackich i maszyn Henryk Wagner i spadkobiercy, obecnie znajdująca się przy ulicy Tuwima 10, została wzniesiona w roku 1881. Wcześniej (w 1853 roku) ten teren zajmowała mała fabryka wyrobów bawełnianych Jana Wagnera. Miejsce wyróżnia się pofabrycznym, ceglanym kominem z 1881 roku.

!reklama!

Teraz nadszedł czas na to, aby dawna fabryka zaczęła służyć wszystkim łodzianom. Prace rewitalizacyjne rozpoczną się w krótkim czasie. W budynku będą znajdować się dwie sale konferencyjne, jeden lokal użytkowy, dwanaście sal biurowych, sześć pomieszczeń administracyjnych, jedna przestrzeń kreatywna i jedno pomieszczenie dla matki z dzieckiem. W budynku znajdzie swoje miejsce również Biuro ds. Partycypacji Społecznej UMŁ przeniesione z kamienicy przy ulicy Wschodniej 50

Ważną zmianą będzie dobudowa jednego piętra, tak aby budynek zyskał jeszcze większą funkcjonalność. Zmieni się również elewacja. Zamiast zielonego tynku, obiekt będzie cieszyć oko rudą cegłą. Metamorfozę przejdzie również podwórko. Pojawią się na nim drzewa, niska zieleń oraz skwer z kostki brukowej. Aby przestrzeń była jak najbardziej użyteczna dla mieszkańców, na podwórku zamontowane zostaną także stojaki na rowery, ławki oraz kosze.

Prace ruszą już niebawem. Jak informują przedstawiciele wykonawcy remontu wszelkie czynności biurokratyczne są już zakończone.

- W styczniu tego roku uzyskaliśmy prawomocne decyzje o pozwoleniu na budowę co pozwala na rozpoczęcie realizacji pełnego zakresu robót objętych dokumentacją projektową. Wcześniej wykonawcy realizowali na obiektach roboty interwencyjne, rozbiórkowe i porządkowe – dodaje Michał Potz, MOSAICON

Łączny koszt inwestycji to 13 407 000 zł brutto. Koniec prac jest zaplanowany na 2021 r.

Źródło: UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.