Reklama

Reklama

Filharmonia Łódzka zaprasza publiczność na internetowe transmisje koncertów. Jakie zmiany zaszły w repertuarze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Filharmonia Łódzka zaprasza publiczność na internetowe transmisje koncertów. Jakie zmiany zaszły w repertuarze? - Zdjęcie główne

Ze względu na wprowadzone obostrzenia sanitarne koncerty w Filharmonii Łódzkiej zostały wróciły do Internetu (fot. Filharmonia Łódzka) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ze względu na nowe obostrzenia pandemiczne w okresie od 20 marca do 9 kwietnia publiczność nie może być obecna w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Poszczególne koncerty zaplanowane w tym okresie zmieniają więc swoje oblicze. Jakie zmiany przewidziała instytucja?

Reklama

Filharmonia Łódzka zaprasza publiczność na koncerty, tym razem online

!reklama!

Poszczególne koncerty zaplanowane w okresie od 20 marca do 9 kwietnia zmienią swoje oblicze. Koncert 21 marca odbył się w formie transmisji online (dostęp bezpłatny), tak samo będzie w przypadku koncertu 26 marca (dostęp płatny). 

Koncert 23 marca został odwołany, natomiast koncerty 28 i 30 marca zaplanowano w nowym terminie, o którym publiczność zostanie poinformowana.

Bilety nabyte stacjonarnie należy zwrócić w kasie biletowej FŁ (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00), wpłaty za bilety zakupione online zwracane są automatycznie. Zakup biletów na transmisje online odbywa się drogą elektroniczną.

Koncert pasyjny wprowadzi słuchaczy w nastrój Wielkiego Tygodnia. Właśnie na ten okres Joseph Haydn napisał symfonię „Lamentatione”, w której wykorzystał melodię dobrze znanej współczesnym pasyjnej pieśni (lamentu). Z tego powodu, jak się obecnie sądzi, utwór mógł być wykonywany w kościele, choć na pewno nie podczas nabożeństw.

Kompozycje pod tytułem „Stabat Mater” opierają się na tekście XII-wiecznej sekwencji opiewającej ból Matki Bożej, czuwającej pod krzyżem swojego Syna. W muzyce pełnią rolę analogiczną do przedstawień Piety w sztukach wizualnych. Jedno z najpiękniejszych opracowań Stabat Mater wyszło spod pióra włoskiego kompozytora barokowego Giovanniego B. Pergolesiego. 25-letni  kompozytor, będący już uznanym twórcą oper, nadał swojej kompozycji cechy muzyki scenicznej: zaopatrzył ją  w popisowe arie i pełne emocji duety, oparte na melodyjnych tematach. Dzięki temu utwór w okresie Wielkiego Postu w pewnym stopniu zastępował operę – w owym czasie przed Wielkanocą teatry operowe były bowiem nieczynne.

Oba utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego. Partie solowe wykonają Hanna Sosnowska – sopran i Kacper Szelążek – kontratenor. Słowo wstępne należy do Małgorzaty Janickiej-Słysz.
Koncert będzie transmitowany na platformie streamingowej.

Dostęp do transmisji można kupić w serwisie Bilety24. Opłaty za dostęp pozwolą częściowo pokryć koszty realizacji transmisji. Dzięki temu możemy oferować Państwu dostęp do muzyki w najlepszym wykonaniu i zrealizowany profesjonalnie pod względem technicznym.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy