Reklama

Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej? Sprawdź, które miejsce w ważnym rankingu zajęła Łódź

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej? Sprawdź, które miejsce w ważnym rankingu zajęła Łódź - Zdjęcie główne

W Łodzi na 1000 mieszkańców przypada 549 mieszkań, a na jedną osobę 30 mkw. Średnia cena mieszkania to z kolei 8 tys. 839 zł | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź zajęła 10. miejsce w rankingu portalu RynekPierwotny.pl. Zestawienie stworzono po raz piąty. Bod uwagę brano 217 miast i miejscowości powyżej 20 tysięcy mieszkańców, tworząc tym samym Ranking Warunków Mieszkaniowych. Na podium znalazły się te miasta, które tryumfowały w 2021 roku. Gdzie zatem w Polsce mieszka się najlepiej? 

W tych miastach w Polsce żyje się najlepiej

Czołówka miast w Rankingu Warunków Mieszkaniowych 2022 bez zmian. Cała dziesiątka prezentuje się następująco:

 1. Kołobrzeg
 2. Wrocław
 3. Sopot
 4. Warszawa
 5. Zakopane
 6. Świnoujście
 7. Józefów
 8. Piaseczno
 9. Poznań
 10. Łódź
Jaka jest metodologia rankingu? Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2020 roku) przeanalizowano dwa wskaźniki: liczbę mieszkań przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową lokali w przeliczeniu na jedną osobę. 

Dla tych dwóch danych analitycy obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 217 badanych miast ustalono w następujący sposób: 

 • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
 • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów
Następnie cząstkowe wyniki zostały zsumowane oraz uszeregowane w kolejności malejącej. Wyższy wynik końcowy sygnalizujący większe, pozytywne odchylenie od przeciętnych wartości, skutkował zajęciem przez dane miasto lepszego miejsca rankingowego. 

Co warte podkreślenia, ranking oprócz aktywności deweloperów, uwzględnia również domy wybudowane przez osoby prywatne oraz działalność inwestycyjną gmin, TBS-ów i spółdzielni.

Łódź to dobre miejsce do życia?

I tak na 1000 mieszkańców w Kołobrzegu przypadają 564 mieszkania. Na jedną osobę z kolei 36,7 mkw. powierzchni. W Warszawie z kolei wartości te wyglądają odpowiednio: 569 mieszkań na 1000 mieszkańców i 33,5 mkw. na jedną osobę.

Natomiast w Łodzi, która uplasowała się na 10. pozycji, na 1000 mieszkańców przypada 549 mieszkań, a na jedną osobę 30 mkw. Średnia cena mieszkania to z kolei 8 tys. 839 zł.

Jak podkreśla RynekPierwotny,pl, Łódź powiększyła liczbę mieszkań przypadającą na 1000 mieszkańców z 534 (dane na 2019 r.) na 549. Powierzchnia użytkowa mieszkań w przeliczeniu na 1 osobę również się poprawiła - wzrost z 29,1 na 30 mkw. Pod względem warunków mieszkaniowych Łódź przegoniła takie miasta jak Kraków, Gdańsk czy Szczecin. 

Wstępne wyniki najnowszego Spisu Powszechnego potwierdzają, że warunki mieszkaniowe Polaków przez ostatnie lata mocno się zmieniły. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 r. liczba mieszkań (lokali i domów) była o 12,6% większa niż 10 lat wcześniej.

Zdaniem Rynku Pierwotnego zalety mieszkania w Łodzi to:

 • postindustrialny krajobraz
 • niepowtarzalny klimat
 • dynamiczny rozwój. 
Atutem jest również lokalizacja, w tym szybki dojazd do Warszawy. W lutym 2021 za mkw. mieszkania trzeba było zapłacić w Łodzi 8 tys. 839 zł, a w Warszawie 13 tys. 074 zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy