Reklama

Reklama

Grypa szaleje w Łódzkiem. Sprawdź, czy odwiedzisz bliskich w szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Grypa szaleje w Łódzkiem. Sprawdź, czy odwiedzisz bliskich w szpitalu - Zdjęcie główne

Szaleje grypa, dlatego szpitale wprowadzają pewne ograniczenia | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 1 do 7 stycznia do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa łódzkiego zgłoszono 16300 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz grypopodobne. To już prawdziwa plaga.

Reklama

W Polsce na grypę i choroby grypopodobne tygodniowo zapada prawie 400 tys. osób. Wiele z tych przypadków kończy się hospitalizacją. Niestety, wirusy  nie omijają również naszego regiony. 

Nowy Rok zaczęliśmy grypą. Te dane szokują 

Jak informuje wojewódzka stacja stanitarno-epodemiologiczna w Łodzi, od początku sezonu epidemicznego, czyli od 1 września, 2022 r. zarejestrowano łącznie 108600 zachorowań, W analogicznym okresie sezonu 2021/2022 zarejestrowano 71969 przypadków. Natomiast w pierwszym  tygodniu nowego roku, czyli od 1 do 7 stycznia, powiatowe stacje zostały powiadomione o 16300 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz  grypopodobne, w tym 5177 u dzieci i 11123 u osób dorosłych. W analogicznym okresie sezonu 2021/2022 zarejestrowano 3203 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 1155 u dzieci i 2048 u osób dorosłych. Różnica jest widoczna gołym okiem. 

Prof. Anna Piekarska Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi Oddział Chorób Zakaźnych i Hepatologii WSS z im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, tłumaczy, że  grypa jest sezonową chorobą, która głównie w okresie od listopada do marca może zaburzać nasze zdrowie. Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo” – ale z wysoką gorączką, katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi, bólem głowy.

Jednak, szczególnie u osób po 60 roku życia, zdarzają się poważne powikłania grypy pod postacią m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów.

Dlatego lekarze zachęcają do szczepień, przeciw grypie, które są nie tylko skutecznie, ale również chronią nas przed zakażeniem tym wirusem i pozwalają uniknąć długotrwałych powikłań choroby. 

Do szczepień szczególnie zachęcam osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niską odporności i chorobami współistniejącymi do zaszczepienia się przeciwko grypie.  Szczepmy się przeciw grypie, bo jest to skuteczna profilaktyka, chroniąca nie tylko nas, ale i naszych bliskich

 - podkreśla pani profesor. Niestety, nadal stosunkowo niewiele osób decyduje się na tę profilaktykę. Ponadto, bez problemu, w naszym otoczeniu można spotkać osoby z objawami przeziębienia, które zamiast zostać w domu, zarażają innych. 

Epidemia szaleje więc szpitale ograniczają odwiedziny 

W związku z szalejącą epidemią wiele szpitali wprowadza ograniczenia i zakazy odwiedzin pacjentów. Tak jest między innymi w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jak nas poinformował Adam Czerwiński, rzecznik prasowy placówki, odwiedziny zostały zawężone do jednej osoby do jednego pacjenta. Co ważne, do szpitala możemy wejść tylko z maseczką na twarzy i bez objawów infekcji. Dlatego też, jeżeli mamy gorączkę, katar, czy kaszel to zamiast w odwiedziny do chorego udajemy się do lekarza rodzinnego lub też zostajemy w domu. W Miejskim Centrum Medycznym im. Karola Jonscher również trzeba zachować szczególne środki - dezynfekcja, maseczka. 

W Szpitalu im. Kopernika w Łodzi w jednym czasie w sali mogą przebywać dwie osoby odwiedzające, które muszą być zdrowe i ubrane w maseczki. Czas odwiedzin nie powinien być dłuższy niż pół godziny. 

Ograniczenia wprowadził również Wojewódzkie Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Dr n. med. Miłosz Dobrogowski, zastępca dyrektora placówki, informuje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach jest możliwość odwiedzin za zgodą ordynatora lub kierownika oddziału.

Odwiedziny na oddziałach szpitalnych zostały ograniczone, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego.

Na razie na podobny kro nie zdecydował się inny szpital w powiecie, czyli Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy. Jak poinformował nas Łukasz Kaźmierczak, odwiedziny odbywają się bez ograniczeń, jednak sytuacja jest dynamiczna i nie może wykluczyć, że to się zmieni. 

Niektóre szpitale wprowadziły zakazy na poszczególnych oddziałach, dlatego zanim wybierzemy się w odwiedziny do chorego, warto zadzwonić i dopytać, czy jest taka możliwość, a jeżeli tak, to na jakich zasadach. 

Anna Leder, z łódzkiego działu NFZ poinformowała nas, że na dziś na oddziałach pediatrycznych w Łódzkiem hospitalizowanych jest 175 dzieci z powodu chorób wirusowych: RSV, grypy i C19. Najwięcej, 115 dzieci, hospitalizowanych jest z powodu RSV. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy