Niepowtarzalna rekonstrukcja działań z pierwszych dni II wojny światowej odbędzie się na terenach położonych pomiędzy Beleniem, a Strońskiem k. Zduńskiej Woli. W inscenizacji – na oryginalnej linii obrony rzeki Warty – zostaną wykorzystane polskie schrony
z czasów II wojny światowej. Odtworzonych zostanie kilka epizodów tej krwawej bitwy, m.in. ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.
W inscenizacji zobaczymy kilkadziesiąt grup rekonstrukcji historycznej, które wystąpią w umundurowaniu z tamtego okresu. Będą też wojskowe pojazdy, samoloty imitujące niemieckie myśliwce oraz wybuchy pirotechniczne. To wszystko pozwoli widzom cofnąć się w czasie o 83 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego.
Plenerowe widowisko zakończy uroczyste, nocne upamiętnienie ofiar bitwy – w hołdzie zmarłym zostaną zapalone znicze symbolizujące śmierć około 260 polskich żołnierzy. Z kolei w niedzielę, 4 września 2022 r. o godz. 11.00, przy kwaterach wojennych na cmentarzu w Strońsku, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych w bitwie nad Wartą.
Inscenizację poprzedzi piknik militarno-historyczny, podczas którego zaprezentuje się kilkanaście jednostek wojskowych z całej Polski, będzie również wystawa pojazdów wojennych i sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Na zainteresowanych będzie czekać szereg innych atrakcji, m.in. stoiska Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej, występy wokalne o tematyce żołniersko-patriotycznej, pokaz walki wręcz w wykonaniu Klubu 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, a także widowiskowe pokazy lotnicze.
Niezwykle patriotycznym elementem wydarzenia będzie odczytanie przez księdza-kapelana oryginalnej modlitwy żołnierskiej zaczerpniętej z broszury: „Modlitwy żołnierza. Zbiorek modlitw na czas wojenny”, wydanej w 1916 r. w Poznaniu. Dla widzów wystąpią Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu - i na koniec - Piotr Cugowski z zespołem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.