I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego w Łodzi potrwa od 26 do 28 marca
!reklama!Do udziału w konkursie zakwalifikowało się 45 wiolonczelistów – studentów polskich uczelni muzycznych. Na program i formę konkursu złożą się nagrania 30-minutowych recitali, które uczestnicy ułożyli z dowolnie wybranych utworów na wiolonczelę solo lub z towarzyszeniem fortepianu. Laureatowi głównej nagrody zostanie przyznany tytuł „Indywidualność Wiolonczelowa 2021”.
Inicjatorka i dyrektor przedsięwzięcia prof. Agata Jarecka podkreśla: – Ideą konkursu jest promocja utalentowanych instrumentalistów młodego pokolenia, którzy podobnie jak Dominik Połoński wyróżniają się nieprzeciętną charyzmą i intuicją muzyczną, wrodzoną przenikliwością w interpretacji oraz wysokim kunsztem w grze na wiolonczeli. – mówi inicjatorka i dyrektorka przedsięwzięcia prof. Agata Jarecka.
– Równie ważnym aspektem konkursu jest kultywowanie pamięci o Dominiku – zarówno w perspektywie jego bogatego dorobku artystycznego, jak również konfrontowania się w sposób twórczy z przeciwnościami losu. Z jego historii każdy artysta może czerpać lekcję – dodaje Profesor Jarecka.
Wielu muzyków i artystów uczci pamięć Dominika Połońskiego. I edycję konkursu poprzedzi Konferencja Naukowo-Artystyczna „Wiolonczela – przeszłość i teraźniejszość”
Dominik Połoński był wybitnym muzykiem o wyjątkowej wrażliwości i wyobraźni muzycznej, laureatem m.in. Paszportu Polityki, Fryderyka, Nagrody Polskiej Akademii Nauk oraz wielu prestiżowych konkursów wykonawczych, takich jak: Konkurs im. W. Lutosławskiego w Warszawie czy Konkurs im. J. Brahmsa w Pörtschach. Z powodu przebytej choroby nowotworowej utracił możliwość gry na wiolonczeli i zaprzestał na parę lat czynnego życia koncertowego. W roku 2009 powrócił na estrady i koncertował regularnie, używając do gry na wiolonczeli jedynie prawej ręki.Członkostwo w jury łódzkiego konkursu potwierdzili uznani wiolonczeliści: prof. Stanisław Firlej z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (przewodniczący jury), prof. Zdzisław Łapiński z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, dr hab. Tomasz Lisiecki z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Marcin Zdunik z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz dyrygent dr hab. Jacek Rogala kierujący Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga w Kielcach. Tytuł honorowego przewodniczącego przyjęła Izabela Połońska – wdowa po zmarłym artyście.
Zmagania konkursowe zainauguruje koncert poświęcony pamięci Dominika Połońskiego (26 marca, godz. 18.00), podczas którego wystąpią m.in.: Tomasz Daroch, Robert Fender, Magdalena Kling-Fender, Hanna Holeksa oraz studenci i absolwenci z klasy zmarłego wiolonczelisty. W programie znajdą się kompozycje na wiolonczelę solo i różne składy kameralne: trio fortepianowe oraz kwartet i oktet wiolonczelowy.
Oficjalne wydarzenia konkursowe poprzedzi Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Artystyczna „Wiolonczela – przeszłość i teraźniejszość” (26 marca, godz. 10.00) z dwoma panelami wykładowymi i spotkaniem „Wspomnienia o Dominiku Połońskim” z udziałem Izabeli Połońskiej i przyjaciół artysty.
Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.amuz.lodz.pl. W dniach 26 – 28 marca na stronie internetowej Akademii będzie można odtworzyć wszystkie konkursowe nagranie, na podstawie których jury będzie oceniać uczestników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.