reklama
reklama

Idzie weekend, zwolnij na drodze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Idzie weekend, zwolnij na drodze - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrzed nami weekend, który pod względem pogodowym zapowiada się obiecująco. Dobra aura ośmiela kierowców do mocniejszego „depnięcia” na pedał gazu. Łódzka Policja przestrzega przed funkcjonującym mitem, że dobre warunki pogodowe stwarzają bezpieczniejsze warunki do jazdy. Statystyki mówią coś zupełnie innego.  
reklama

Jak wynika z policyjnych statystyk, najbardziej śmiercionośne żniwa niosą wypadki spowodowane niedostosowaniem prędkości pojazdów do warunków na drodze. Podczas ubiegłorocznych wakacji przez zbyt szybką jazdę kierujący spowodowali niemal 1400 wypadków. Zdarzenia drogowe, których przyczyną była nadmierna prędkość pochłonęły 34 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych. Udział procentowy ofiar, które zginęły z powodu nieustąpienia pierwszeństwa wyniósł 16 proc.

Wyruszając w drogę warto przypomnieć sobie obowiązujące w Polsce limity prędkości dla poszczególnych pojazdów. Standardowo dla motocykli i samochodów o dmc do 3,5 tony limity prędkości wynoszą:

  • Autostrada: 140 km/h
  • Droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h
  • Droga ekspresowa jednojezdniowa: 100 km/h
  • Droga dwujezdniowa dwukierunkowa, o dwóch pasach ruchu: 100 km/h
  • Droga jednojezdniowa dwukierunkowa: 90 km/h
Ponadto, jeśli znaki nie stanowią inaczej, na terenie zabudowanym obowiązuje limit prędkości do 50 km/h. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym podnosi się do 60 km/h, gdy poruszamy się w godzinach nocnych, od 23.00 do 5.00.    

reklama

Trzeba pamiętać, że niedostosowana do warunków drogowych, nadmierna prędkość jazdy stanowi zagrożenie nie tylko dla samych kierujących i przewożonych przez nich pasażerów, ale także dla pieszych uczestników ruchu. W przypadku tych ostatnich, nawet nieznacznie przekroczona dopuszczalna prędkość potrafi znacznie zmniejszyć szanse na przeżycie kolizji. Zakres obserwacji drogi, pobocza i chodnika zmniejsza się wraz ze wzrostem prędkości pojazdu. Nawet samochód uchodzący za najbezpieczniejszy nie zagwarantuje przeżycia kierowcy oraz pasażerom przy braku wyobraźni i nadmiernych prędkościach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama