reklama
reklama

Inwestycje w Łodzi: gonimy Poznań, wyprzedzamy Kraków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Inwestycje w Łodzi: gonimy Poznań, wyprzedzamy Kraków  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźWedług raportu “Potencjał inwestycyjny Łodzi” przygotowanego przez firmę Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint, Łódź znajduje się w czołówce miast branych pod uwagę jako lokalizacja nowych inwestycji.
reklama

Łódź cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów - tak najkrócej można streścić raport “Potencjał inwestycyjny Łodzi” zaprezentowany 6 listopada na specjalnej konferencji w Urzędzie Miasta Łodzi w obecności wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosickiego, prezesa firmy Antal Artura Skiby oraz Zuzanny Krech z firmy Cushman & Wakefield.

Inwestorzy szukający nowych lokalizacji dla swoich biznesów coraz częściej spoglądają w stronę Łodzi. Dobry klimat dla przedsiębiorców, duże możliwości znalezienia atrakcyjnych gruntów oraz szeroki zasób wykwalifikowanych pracowników to najczęściej wymieniane atuty miasta. Zaprezentowany raport potwierdza te tezy, ale także prezentuje Łódź z biznesowej, innej niż do tej pory perspektywy. Dodajmy – perspektywy szerokich możliwości rozwoju.

Łódź przyciąga uwagę inwestorów

Łódź została skalsyfikowana jako 4. najczęściej wskazywane miasto, w którym respondenci chcieliby rozwijać swoją firmę. Z wynikiem 15 proc. głosów znalazła się m.in. przed Trójmiastem, Krakowem czy Szczecinem. Sama z kolei została wyprzedzona przez Wrocław i Kraków i, co nie jest niespodzianką w tego typu zestawieniach, liderującą Warszawę.

reklama

Ogółem, uśredniony wynik ze wszystkich kategorii opracowanych w raporcie daje Łodzi wynik 6,8 punktu na 10 możliwych. Plasuje ją to w czołówce miast w Polsce.

- Zaczynamy gonić czołówkę miast w Polsce. Raport pokazuje, że jesteśmy na czwartym miejscu. Za nami już Kraków i Katowice, co jeszcze dziesięć lat temu było nie do wyobrażenia, że będziemy w takim miejscu. Magnesem dla inwestycji jest nasz potencjał naukowy i edukacyjny. (…) To oczywiście również nasze położenie, ale też, co bardzo cieszy, jakość życia podnosząca się w mieście - powiedział Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi

W kategorii potencjału edukacyjnego, rozumianego jako dostępność przyszłych pracowników, Łódź uzyskała notę 7,4 w 10-punktowej skali. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona silnym ośrodkiem akademickim (72 000 studentów, w tym kilka tysięcy z zagranicy), wysoka ocena w tej kategorii nie może nikogo dziwić.

reklama

Równie wysoką ocenę przyznano Łodzi w kategorii lokalizacji jako dobrego miejsca do życia oraz dostępności rozwiniętej infrastruktury transportowej. O ile wysoka nota w drugiej kategorii nie powinna dziwić (Łódź jest położona na skrzyżowaniu transeuropejskich autostrad A1 i A2, posiada port lotniczy oraz rozbudowaną sieć połączeń kolejowych), o tyle wysoka ocena jakości życia może wzbudzać w niektórych mieszkańcach pewne kontrowersje. Pod uwagę brano jednak takie czynniki jak dostępność wydarzeń kulturalnych, potencjał branży kreatywnej, bezpieczeństwo, edukację czy poziom opieki zdrowotnej. W tej kategorii Łódź uzyskała notę 7,4. Jeśli zaś chodzi o wspominaną kategorię infrastruktury transportowej, to tutaj ocena była trochę niższa - 6,9 punktów na 10 możliwych.

Jak tworzono raport?

- W ramach tego raportu dotarliśmy do siedmiuset decydentów w Polsce, którzy decydują o tym, gdzie otwierać kolejne inwestycje. To są osoby wyłącznie decyzyjne, na bardzo wysokich stanowiskach. Chciałbym pogratulować Łodzi bardzo dobrego wyniku. (…) Łódź jest w czołówce praktycznie w każdej kategorii. (…) Bardzo dobrze zostało ocenione wsparcie administracji publicznej w Łodzi. To jest bardzo mocny czynnik skłaniający inwestorów do podejmowania decyzji, co do inwestycji właśnie w Łodzi. (…) Łódź i Lublin to są miasta, gdzie to wsparcie administracji publicznej jest ocenione najwyżej - powiedział Artur Skiba, prezes firmy Antal

reklama

Respondenci szczególnie mocno podkreślali dwa aspekty współpracy na linii inwestor – urzędnicy: szybkość podejmowanych decyzji oraz bezproblemową komunikację z urzędami.

Wartość takich raportów jak “Potencjał inwestycyjny Łodzi” doceniają firmy z branży doradczej, szczególnie te zajmujące się znajdowaniem optymalnych lokalizacji biurowych dla firm wkraczających na łódzki rynek.

- Z perspektywy doradcy nieruchomościowego, jakim jest firma Cushman & Wakefield, tego typu badania i raporty są jednym z narzędzi, które wykorzystujemy często już na etapie wyboru lokalizacji przez firmy, często na etapie wyboru kraju. Czynnik nieruchomościowy w takich przypadkach jest zazwyczaj gdzieś na końcu listy. Istotne jest, jak będzie się prezentowało miasto oczami pracownika, mieszkańca, jak będzie wyglądało jako miejsce do życia. (…) Przy odpowiednim zaangażowaniu lub choćby utrzymaniu go na takim poziomie, jaki jest obecnie, w tych rankingach nie tylko będziemy gonić czołówkę jako miasto, ale też będziemy sprytnie i szybko uciekać naszej konkurencji - powiedziała Zuzanna Krech z Cushman & Wakefield

reklama

Według wszelkich prognoz Łódź powinna pozostać w najbliższych latach na ścieżce stabilnego rozwoju. Rozwijający się rynek nieruchomości biurowych i mieszkaniowych, coraz większa atrakcyjność miasta dla dużego biznesu oraz innowacyjny ośrodek akademicki i technologiczny powinny dostarczyć niezbędnego paliwa dla wzrostu gospodarczego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama