reklama
reklama

Jak będzie wyglądał rynek pracy po koronawirusie? Rynek pracownika już nie wróci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak będzie wyglądał rynek pracy po koronawirusie? Rynek pracownika już nie wróci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźJeszcze w ubiegłym roku pracownicy mogli grymasić i przebierać w ofertach, ale te czasy się skończyły.
reklama

Instytut Badawczy Randstad podał na początku tego roku, że 25% przedsiębiorstw zrezygnuje z nowych rekrutacji, a co piąta firma będzie zwalniać pracowników.

!reklama!

Takie były prognozy. Miało być gorzej, a ostatecznie wyszło fatalnie. Nikt nie spodziewał się pandemii światowej. I mało kto posiadał tak bujną wyobraźnię by móc ocenić jakie przyniesie skutki.

Na wstępie po kieszeniach oberwały branże - turystyczna i gastronomiczna. Turystyka, transport długodystansowy, hotelarstwo - są to branże, które wciąż borykają się ze skutkami pandemii. Restauracje, bary, lodziarnie walczyły by z trudem utrzymać się na powierzchni, oferując jedzenie na wynos, z dowozem. Teraz wreszcie zostały otwarte, ale ze skutkami lockdownu będą się borykać jeszcze długo. Trudny czas nastał także dla branży edukacyjnej, sportowej, artystycznej, eventowej oraz usługowo-rekreacyjnej i handlu detalicznego. Nie ma gałęzi przemysłu, która nie ucierpi na skutkach pandemii.

reklama

Nawet kiedy zostaną zniesione wszystkie ograniczenia będziemy musieli się zmierzyć z kolejnym zjawiskiem - efektem histerezy. Polega ono na tym, że ludzie, bojąc się powtórki z rozrywki będą chcieli zaoszczędzić pieniądze na niepewne czasy, czyli po prostu ograniczyć konsumpcję. Tu zamyka się błędne koło bo gdy maleje popyt, musi też zmniejszać się podaż. W konsekwencji pogłębia się zapaść gospodarcza, przedsiębiorstwa mają coraz mniejszą wypłacalność.

Wraz z rosnącym bezrobociem, odpowiedzi na ogłoszenia pracodawców są tysiące. Rekruterzy muszą sprawdzić kilogramy makulatury CV i listów motywacyjnych. Huntly proponuje inne rozwiązanie - rekrutację odwróconą - to kandydat uzupełnia profil w którym zamieszcza informacje o ukończonych szkołach, szkoleniach, kursach, certyfikatach oraz doświadczeniu i umiejętnościach. Całość oparta jest o algorytmy wyszukiwania - pracodawca wypisuje pożądane cechy kandydata np. logistyka, doświadczenie zawodowe 2-5 lat oraz znajomość hiszpańskiego i francuskiego.

reklama

Ekonomiści uprzedzają - skutki pandemii, lockdownu, histerii społecznej i kosztów zdrowotnych będą trudne do wyobrażenia.

Żródło: huntly.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama