Reklama

Reklama

Jak zarejestrować w Łodzi samochód elektryczny? Nie da się - zielone tablice niedostępne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak zarejestrować w Łodzi samochód elektryczny? Nie da się - zielone tablice niedostępne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łodzianie, którzy właśnie zakupili samochody elektryczne i spróbują zarejestrować je w łódzkim Wydziale Komunikacji UMŁ będą mocno rozczarowani: brak specjalnych zielonych tablic uniemożliwia rejestrację.

Reklama

Dziś otrzymaliśmy informację o mieszkańcu Łodzi, który zakupił samochód elektryczny z przeznaczeniem do wykorzystania w biznesie. Gdy udał się do Wydziału Komunikacji UMŁ ze zdumieniem dowiedział się od pracującego tam urzędnika, że rejestracja jest niemożliwa. Powód? Brak specjalnych, obowiązujących od 1 stycznia, zielonych tablic rejestracyjnych. Skąd ten brak? Stąd, że naczelnik wydziału nie zadbał o zabezpieczenie tablic i nawet jeszcze nie rozpisał przetargu.

Możemy wyobrazić sobie zdumienie, a nawet złość petenta, który bezradny pozostał z dokumentami zakupu samochodu wartego grubo powyżej 100 tys. zł. Dodajmy - narzędzia pracy, którym miał zarabiać w swoim biznesie. Samochód kupiony, wydatek poniesiony, nie można jednak nim pracować, bo tablic brak. Na pytanie petenta, czy można zarejestrować na białych tablicach, może na tymczasowych, urzędnik bezradnie rozkłada ręce twierdząc, jak to urzędnicy mają w zwyczaju, że się nie da. Przepisy nie pozwalają.

Zielone tablice z czarnymi znakami (cyframi i literami) obowiązują od 1 stycznia 2020 przy rejestracji samochodów elektrycznych zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pojazdy elektryczne i pojazdy napędzane wodorem posiadają tablice wskazujące, jaki rodzaj paliwa wykorzystuje ich napęd. Znacznikiem tym jest zielone tło tablic. Inne oznaczenia dotyczące województwa i powiatu pozostają bez zmian. Posiadacze aut elektrycznych, którzy zakupili pojazd przed 1 stycznia mogą, ale nie muszą wnioskować o wymianę tablic na zielone.

W odpowiedzi na zapytanie sprzedawców samochodów elektrycznych Wydział Komunikacji poinformował, że zgodnie z przepisami ma on 30 dni od momentu złożenia wniosku do zarejestrowania samochodu. A to, że dotychczas rejestrował „od ręki”, to tylko taki dobry obyczaj. Dla urzędników nie ma więc problemu. Z tej samej informacji wynika, że zielone tablice dotrą do urzędu między 17 a 20 stycznia i wtedy dopiero mogą być rejestrowane. Wypada zatem petentowi cierpliwie czekać. Jak mówi jednak stare przysłowie, czas to pieniądz. Czy ktoś zechce za czas oczekiwania petentowi zapłacić? Wątpliwe.

Na zakończenie warto dodać, że prezydent Hanna Zdanowska kilka dni temu zapowiedziała wprowadzenie ekopaktu dla Łodzi, czyli pakietu zmian proekologicznych mających chronić naszą planetę przed skutkami ocieplenia klimatu. Tymczasem niefrasobliwość urzędników nijak nie pomaga w realizacji Ekopaktu. Wypada więc zaliczyć wpadkę już na samym starcie ambitnego przedsięwzięcia. Na szczęście na wprowadzenie ekopaktu jest całe dziesięć lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy