Reklama

Reklama

Jakie majątki posiadają prezydenci polskich miast? Jak na tym tle wypada Prezydent Łodzi?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jakie majątki posiadają prezydenci polskich miast? Jak na tym tle wypada Prezydent Łodzi? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska według oświadczenia za 2019 rok ma majątek wart około 900 tys. zł. Jak na tym tle wypada w porównaniu z innymi prezydentami polskich miast? Sprawdźmy.

Reklama

Większa część majątku Hanny Zdanowskiej to wartość dwóch nieruchomości: 90-metrowego mieszkania wartego 0,5 mln zł i 76-metrowego mieszkania wartego 300 tys. zł. Ponadto prezydent Łodzi ma 104 tys. zł oszczędności, to jest o 30 tys. zł więcej niż wykazała w poprzednim oświadczeniu majątkowym za 2018 rok. Hanna Zdanowska zarobiła w 2019 roku 157 tys. 884 zł brutto. Jest też właścicielką volvo c30 z 2008 roku i spłaca kredyt hipoteczny, który w 2016 r. wzięła razem z synem. Do spłaty pozostało im 106 tys. zł.

 !reklama!

Ile zarobił prezydent Warszawy?

Natomiast jej partyjny kolega, obecny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, Rafał Trzaskowski, jako prezydent Warszawy miał 10 źródeł dochodu. Łączny jego roczny przychód to około 234 tys. zł (średnio daje 19 tys. zł miesięcznie). Jakim majątkiem dysponuje obecny prezydent Warszawy? Według oświadczenia majątkowego, Trzaskowski dysponuje dwoma mieszkaniami. Jedno jest o powierzchni 79 mkw warte około miliona złotych, a drugie (wspólnie z małżonką) o łącznej powierzchni 126,22 mkw wycenione na 930 tys. zł i obciążone hipoteką. Rafał Trzaskowski ma 187 tys. zł i 10,5 tys. euro oszczędności. Obecny prezydent stolicy w oświadczeniu majątkowym przyznał, że odziedziczył także mienie ruchome wycenione na więcej niż 10 tys zł. Chodzi o lustro weneckie i meble.

Jak wyglądają prezydenckie portfele na Wybrzeżu?

Prezydent Sopotu zadeklarował w swoim oświadczeniu największy majątek spośród wszystkich trójmiejskich prezydentów. Posiada on oszczędności w walucie w wysokości 215 tys. zł i 10 tys. euro. Ponadto Jacek Karnowski posiada dwa mieszkania. Pierwsze, 45-metrowe mieszkanie, ma wartość około 400 tys. zł, jednak prezydent jest w 1/2 współwłaścicielem. Drugie natomiast ma przeszło 58 m kw., a jego wartość szacuje na kwotę ok. 500 tys. zł. Od lat prezydent Sopotu wykazuje w oświadczeniu swoją łódkę o wartości 12,5 tys. zł, do której przysługuje mu 1/2 prawa własności.

Jacek Karnowski otrzymał pensję z tytułu zasiadania w ubiegłym roku w radzie nadzorczej spółki Port Lotniczy Gdańsk. Z tego tytułu zarobił 55 tys. zł netto. W sopockim urzędzie prezydent otrzymał wypłatę na kwotę ok. 135 tys. zł. Prezydent Sopotu deklaruje też, że w 2030 roku ma do spłacenia kredyt mieszkaniowy. Musi jeszcze spłacić 51 tys. euro.

Po blisko roku sprawowaniu urzędu prezydenta Gdańska majątek Aleksandry Dulkiewicz zmniejszył się o ok. 17 tys. zł. Prezydent zarobiła o 70 tys. zł mniej od swoich zastępców i musiała zrezygnować z zasiadania w radzie nadzorczej spółki miejskiej. W oświadczeniu majątkowym za rok 2019 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (Wszystko dla Gdańska) napisała, że posiadała 57 tys. zł oszczędności, 16 tys. zł na Indywidualnym Koncie Emerytalnym oraz 400 euro, 50 dolarów i pakiet akcji spółek wart ok. 8 tys. zł.

Majątek włodarza Gdyni, Wojciecha Szczurka zgromadzony w walutach to 40 tys. zł, 5,5 tys. dolarów amerykańskich oraz 6 tys. euro. Prezydent posiada także papiery wartościowe - trzy polisy ubezpieczeniowe o łącznej wartości ponad 81 tys. zł. Wojciech Szczurek posiada także samochód VW Touareg z 2013 r. Prezydent Gdyni jest współwłaścicielem (w 1/4) mieszkania o powierzchni 85 m kw., swój udział wycenił na około 100 tys. zł. W 2018 roku (od 1 stycznia do 30 listopada) prezydent w magistracie zarobił 132 tys. zł.

Prezydent Katowic także nie należy do biednych

Marcin Krupa, prezydent Katowic zaoszczędził do tej pory ponad 195 tysięcy złotych, 300 euro i 300 dolarów amerykańskich. Ma dom o powierzchni 300 metrów kwadratowych o wartości 400 tysięcy złotych (współwłasność z siostrą 50%), dom do remontu o powierzchni 99 m2 o wartości 205 tysięcy złotych (współwłasność z żoną) oraz mieszkanie o powierzchni 31 metrów kwadratowych o wartości 56 tysięcy złotych (współwłasność z żoną).

Posiada także działkę o wartości 150 tysięcy złotych (współwłasność z siostrą 50%), a także pole rolne o wartości 43 tysięcy złotych (współwłasność z siostrą 50%).

Jako prezydent Katowic zarobił w ciągu roku ponad 128 tysięcy złotych.

Najbogatszy jednak prezydent Krakowa 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski to nadal najbogatszy prezydent spośród wszystkich włodarzy miast wojewódzkich. Jak wynika z szacunków Wirtualnej Polski, dysponuje majątkiem o łącznej wartości ok. 7 mln zł. Co ciekawe, urzędnik dostaje co miesiąc 6,8 tys. zł emerytury.

Same środki pieniężne w złotówkach to 1,7 mln zł. Do tego dochodzą również oszczędności w walutach: 42,9 tys. dolarów (w przeliczeniu 164 tys. zł); 15,5 tys. euro (w przeliczeniu 65 tys. zł) oraz 410 funtów szterlingów (2000 zł). W sumie Majchrowski może się pochwalić oszczędnościami wartymi 1, 93 mln zł. A to nie koniec zabezpieczeń Majchrowskiego – ma również na koncie certyfikaty funduszu inwestycyjnego - na kwotę 179 tys. zł.

Co ma jeszcze prezydent Krakowa? Dom o powierzchni 647 metrów kwadratowych. Nieruchomość ubezpieczona jest na kwotę 2,5 mln zł - i taką wartość przyjmuje w oświadczeniu Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa ma jeszcze dwie działki: na jednej znajduje się wspomniany dom, a jego własnością jest jeszcze druga. Łącznie ma 31 arów ziemi, czyli 3,1 tys. metrów kwadratowych. Majchrowski zakłada, że każdy metr kwadratowy jest wart 700 zł, czyli według szacunków jego ziemia warta jest około 2 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy