Reklama

Reklama

Jako jedno z czterech miast europejskich Łódź wprowadzi innowacyjny program chroniący środowisko

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jako jedno z czterech miast europejskich Łódź wprowadzi innowacyjny program chroniący środowisko - Zdjęcie główne

Jako jedno z czterech miast europejskich Łódź wprowadzi innowacyjny program chroniący środowisko (fot. UML) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź jako jedno z 4 miast w Europie będzie wdrażać bliskie naturze rozwiązania aby chronić środowisko, stworzyć prężnie działające ekosystemy miejskie i poprawić jakość życia mieszkańców.

Reklama

W projekcie zintegrowana zostanie wiedza i doświadczenie 28 podmiotów z całego świata, w tym czterech europejskich miast: Pireusu, Belgradu, Łodzi i Gladsaxe.  

!reklama!

Celem projektu euPOLIS, finansowanego w ramach unijnego programu "Horyzont 2020", jest wypracowanie innowacyjnych, bliskich naturze rozwiązań do wykorzystania w ramach planowania przestrzennego.

Europejskie miasta stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z urbanizacją i rozwojem, a także z wyzwaniami natury społecznej, geopolitycznej, gospodarczej i klimatycznej, które wpływają na jakość naszego życia. Kryteria planowania przestrzennego oprócz rachunku ekonomicznego, powinny uwzględniać także potrzeby społeczności lokalnych.

W ramach projektu euPOLIS powstaje metodologia planowania przestrzennego wykorzystująca rozwiązania oparte o naturę. Zakłada się w niej synergię podejścia skoncentrowanego na ludziach/zdrowiu ze znaczącymi korzyściami środowiskowymi i ekonomicznymi wynikającymi z zastosowania ekologicznych błękitno-zielonych rozwiązań.

W ciągu najbliższych 4 lat w naszym mieście powstanie innowacyjny linearny park. Inwestycja zostanie przeprowadzona na terenie wybranym wspólnie przez Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, Miejską Pracownię Urbanistyczną oraz Wydział Gospodarki Komunalnej.

Wytypowano teren zielony, wskazany w programie Zielone Polesie, położony na obszarze rewitalizacji w obszarze pasażu Anny Rynkowskiej i sąsiednich działek oraz zieleńca między ul. Wólczańską i Gdańską. Po przeprowadzeniu inwestycji monitorowany i analizowany będzie jej wpływ na okolicę, na samopoczucie i zdrowie mieszkańców żyjących w sąsiedztwie i korzystających z tego obszaru. Projekt jest również elementem realizacji Przedsięwzięcia nr 4 Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Łodzi: „Tworzenie przyjaznych przestrzeni miejskich”.

Założenia projektu znalazły odzwierciedlenie w jego tytule "euPOLIS", redefiniującym znaczenie miasta (POLIS) o przedrostek "eu", który oznacza po grecku "dobry", "szczęśliwy" (wymawiane "evPolis"), a także jako symbol wartości Unii Europejskiej.    

Źródło: mat. prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy