Smog w Łodzi znowu obecny
Problem smogu w Łodzi powraca każdej jesieni i niestety cały czas jest aktualny. Chociaż w 2021 roku na walkę o czyste powietrze władze Łodzi przeznaczyły blisko 5 mln złotych, to wciąż nie udało się zlikwidować takiej liczby pieców węglowych, które umożliwiłyby wygranie walki ze smogiem. \Już na początku października na profilu Łódź Bez Smogu pojawiały się alerty zgodnie z którymi normy stężenia PM2,5 i PM10 w powietrzu przekraczane były o kilkaset procent.
Jeszcze gorzej było wtedy, gdy temperatury nocą spadały w okolice 1-3 stopni Celsjusza
Łódzka uchwała antysmogowa
Na mocy łódzkiej uchwały antysmogowej został określony termin wymiany starych nieefektywnych pieców. W uchwale dokładnie podano graniczne terminy wymian starych urządzeń, które obowiązują.
Od 1 stycznia 2022 eksploatować można tylko kotły i kominki spełniające wymogi uchwały, czyli posiadające unijny EKOPROJEKT.
Do 1 stycznia 2023 mieszkańcy województwa łódzkiego muszą pozbyć się kotłów pozaklasowych tzw.„kopciuchów”, niespełniających wymogów emisyjnych normy PN-EN 303-5:2012. To oznacza, że od tego dnia obowiązuje zakaz palenia w zwykłych piecach.
Natomiast od 1 stycznia 2027 r. z użytku będą musiały zostać wycofane źródła ogrzewania niespełniające wymagań 3 i 4 klasy.
Docelowo program wymiany starych urządzeń ma spowodować, że w ciągu 5 lat w kotłowniach mieszkańców województwa łódzkiego pozostaną tylko takie urządzenia, które będą spełniać rygorystyczne wymogi ekologiczne. To z kolei ma sprawić, że w Łodzi w końcu będziemy mogli odetchnąć lepszym powietrzem i pożegnamy ogromne ilości trującego nas smogu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.