reklama
reklama

Jakość powietrza w Łodzi drastycznie spada. Czy zimą znowu będziemy się truć smogiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jakość powietrza w Łodzi drastycznie spada. Czy zimą znowu będziemy się truć smogiem? - Zdjęcie główne

Smog w najbliższych miesiącach nie da nam spokoju | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Chłodniejsze miesiące od wielu lat wiążą się w Łodzi z bardzo złym stanem powietrza. To ze względu na fakt, iż wciąż spora liczba mieszkańców ogrzewa swoje domy niecertyfikowanym węglem niskiej jakości, a nawet niekiedy śmieciami. Kiedy z Łodzi znikną kopciuchy, a mieszkańcy w końcu odetchną świeżym powietrzem?
reklama

Smog w Łodzi znowu obecny

Problem smogu w Łodzi powraca każdej jesieni i niestety cały czas jest aktualny. Chociaż w 2021 roku na walkę o czyste powietrze władze Łodzi przeznaczyły blisko 5 mln złotych, to wciąż nie udało się zlikwidować takiej liczby pieców węglowych, które umożliwiłyby wygranie walki ze smogiem. \

Już na początku października na profilu Łódź Bez Smogu pojawiały się alerty zgodnie z którymi normy stężenia PM2,5 i PM10 w powietrzu przekraczane były o kilkaset procent.

Jeszcze gorzej było wtedy, gdy temperatury nocą spadały w okolice 1-3 stopni Celsjusza

Łódzka uchwała antysmogowa

Na mocy łódzkiej uchwały antysmogowej został określony termin wymiany starych nieefektywnych pieców. W uchwale dokładnie podano graniczne terminy wymian starych urządzeń, które obowiązują.

Od 1 stycznia 2022 eksploatować można tylko kotły i kominki spełniające wymogi uchwały, czyli posiadające unijny EKOPROJEKT.

Do 1 stycznia 2023 mieszkańcy województwa łódzkiego muszą pozbyć się kotłów pozaklasowych  tzw.„kopciuchów”, niespełniających wymogów emisyjnych normy PN-EN 303-5:2012. To oznacza, że od tego dnia obowiązuje zakaz palenia w zwykłych piecach.  

Natomiast od 1 stycznia 2027 r. z użytku będą musiały zostać wycofane źródła ogrzewania niespełniające wymagań 3 i 4 klasy.

Docelowo program wymiany starych urządzeń ma spowodować, że w ciągu 5 lat w kotłowniach mieszkańców województwa łódzkiego pozostaną tylko takie urządzenia, które będą spełniać rygorystyczne wymogi ekologiczne. To z kolei ma sprawić, że w Łodzi w końcu będziemy mogli odetchnąć lepszym powietrzem i pożegnamy ogromne ilości trującego nas smogu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama