Reklama

Reklama

Janusz Wojciechowski, były europoseł z Łodzi, oficjalnym kandydatem na ważne europejskie stanowisko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Janusz Wojciechowski, były europoseł z Łodzi, oficjalnym kandydatem na ważne europejskie stanowisko  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen ogłosiła dziś oficjalnie kandydatów na unijnych komisarzy. Jednym z nich jest Janusz Wojciechowski. Były europoseł miałby objąć tekę komisarza do spraw rolnictwa. 

Reklama

Janusz Wojciechowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz europarlamentarzystą z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Europosłem został wybrany z okręgu łódzkiego. W tej chwili pełni funkcję audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Ma [Wojciechowski – przyp. red.] ogromne doświadczenie w rolnictwie, zajmował się sam prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Ma ogromne doświadczenie związane z funkcjonowaniem w instytucjach europejskich, 17 lat w Parlamencie Europejskim, ostatnio w ważnej instytucji, czyli Europejskim Trybunale Obrachunkowym – powiedział portalowi tvp.info europoseł Zbigniew Kuźmiuk

Kolejnym krokiem w procedurze wyboru komisarzy będą przesłuchania kandydatów w odpowiednich komisjach. Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Po tym etapie nastąpi formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

O ile nominacja jest pierwszy i podstawowym krokiem ku otrzymaniu teki komisarza, o tyle nierzadko zdarzało się, że europosłowie negatywnie opiniowali kandydatury niektórych polityków. W takim przypadku konieczne było wskazanie kolejnego kandydata.

Przewodnicząca KE nie skomentowała szerzej toczącego się przed Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) postępowania przeciw Wojciechowskiemu.

– Lista kandydatów na komisarzy została zaakceptowana przez Radę (...). Nie będę komentować dochodzeń OLAF-u, bo są one całkowicie niezależne. Gdy zostaną zakończone, wysłuchamy, co urząd ma do zakomunikowania – oświadczyła von der Leyen

Stanowisko komisarza ds. rolnictwa jest niezwykle ważnym “resortem” w strukturze europejskiej. To druga pod względem ważności unijna polityka. Dysponuje także olbrzymim budżetem.

– To jest dobra teka dla Polski. Jesteśmy krajem, który bardzo liczy na to, że we wspólnej polityce rolnej będziemy partycypować na równych zasadach wobec rolników francuskich czy niemieckich – powiedział w rozmowie z TVP INFO, poseł PiS Zbigniew Gryglas

Wolumen eksportu polskiego rolnictwa na rynek europejski powoli zbliża się do poziomu Włoch, które są potęgą w tej dziedzinie gospodarki. Z kolei dla Polski rolnictwo jest jednym kluczowych sektorów gospodarki.

Bez wątpienia polski komisarz ds. rolnictwa mógłby przyczynić się do zrównania pozycji rolników polskich z ich zagranicznymi odpowiednikami na obszarze Unii Europejskiej.

Źródło: TVP INFO

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy