Reklama

Reklama

Janusz Wojciechowski, były europoseł z Łodzi, oficjalnym kandydatem na ważne europejskie stanowisko

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Janusz Wojciechowski, były europoseł z Łodzi, oficjalnym kandydatem na ważne europejskie stanowisko  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen ogłosiła dziś oficjalnie kandydatów na unijnych komisarzy. Jednym z nich jest Janusz Wojciechowski. Były europoseł miałby objąć tekę komisarza do spraw rolnictwa. 

Janusz Wojciechowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz europarlamentarzystą z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Europosłem został wybrany z okręgu łódzkiego. W tej chwili pełni funkcję audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Ma [Wojciechowski – przyp. red.] ogromne doświadczenie w rolnictwie, zajmował się sam prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Ma ogromne doświadczenie związane z funkcjonowaniem w instytucjach europejskich, 17 lat w Parlamencie Europejskim, ostatnio w ważnej instytucji, czyli Europejskim Trybunale Obrachunkowym – powiedział portalowi tvp.info europoseł Zbigniew Kuźmiuk

Kolejnym krokiem w procedurze wyboru komisarzy będą przesłuchania kandydatów w odpowiednich komisjach. Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Po tym etapie nastąpi formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

O ile nominacja jest pierwszy i podstawowym krokiem ku otrzymaniu teki komisarza, o tyle nierzadko zdarzało się, że europosłowie negatywnie opiniowali kandydatury niektórych polityków. W takim przypadku konieczne było wskazanie kolejnego kandydata.

Przewodnicząca KE nie skomentowała szerzej toczącego się przed Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) postępowania przeciw Wojciechowskiemu.

– Lista kandydatów na komisarzy została zaakceptowana przez Radę (...). Nie będę komentować dochodzeń OLAF-u, bo są one całkowicie niezależne. Gdy zostaną zakończone, wysłuchamy, co urząd ma do zakomunikowania – oświadczyła von der Leyen

Stanowisko komisarza ds. rolnictwa jest niezwykle ważnym “resortem” w strukturze europejskiej. To druga pod względem ważności unijna polityka. Dysponuje także olbrzymim budżetem.

– To jest dobra teka dla Polski. Jesteśmy krajem, który bardzo liczy na to, że we wspólnej polityce rolnej będziemy partycypować na równych zasadach wobec rolników francuskich czy niemieckich – powiedział w rozmowie z TVP INFO, poseł PiS Zbigniew Gryglas

Wolumen eksportu polskiego rolnictwa na rynek europejski powoli zbliża się do poziomu Włoch, które są potęgą w tej dziedzinie gospodarki. Z kolei dla Polski rolnictwo jest jednym kluczowych sektorów gospodarki.

Bez wątpienia polski komisarz ds. rolnictwa mógłby przyczynić się do zrównania pozycji rolników polskich z ich zagranicznymi odpowiednikami na obszarze Unii Europejskiej.

Źródło: TVP INFO

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy