Reklama

Reklama

Jedenaście firm chce zaprojektować nowy dworzec Łódź Kaliska. Obiekt ma być wizytówką miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jedenaście firm chce zaprojektować nowy dworzec Łódź Kaliska. Obiekt ma być wizytówką miasta - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Najtańsza oferta stworzenia projektu dworca opiewa na niemal 530 tysięcy złotych.

Reklama

O wyborze projektanta zdecydować ma cena. Dlatego też najbliżej zgarnięcia przetargu jest spółka Pas Projekt z Nadarzyna. Jak pisze Gazeta Wyborcza oferent jest gotowy stworzyć na papierze nowy dworzec Łódź Kaliska za blisko 529 tys. zł. Kolejna oferta jest o ponad 240 tys. zł droższa.

!reklama!


Rozstrzygnięcie nastąpi za kilka tygodni. W tym czasie PKP sprawdzą, czy oferty spełniają wymogi formalne. Po wyborze najkorzystniejszej, procedurę wyboru sprawdzi jeszcze Urząd Zamówień Publicznych. Wygrany w przetargu będzie miał niecały rok na przygotowanie dokumentacji. Kolej chciałaby zakończyć modernizację Łodzi Kaliskiej w pierwszej połowie 2024 r.

Czym pochwalić się mogą architekci z Nadarzyna? Pas Projekt wykonał projekty m.in. dworców w Chełmie oraz w Białymstoku. Dworzec pochodzi z połowy XIX w. Był kilkukrotnie rozbudowywany lub odbudowywany. Przebudowany dworzec w Białymstoku otwarto w październiku. Wnętrze budynku inspirowane jest carskimi czasami.


Kolejarze chcą oddać zmodernizowaną stację Łódź Kaliska z nowym dworcem, ale co najważniejsze – z nową infrastrukturą. Głównym zadaniem inwestycji jest odblokowanie estakady. Przeprowadzenie prac w obrębie Łodzi Kaliskiej to jedna z najważniejszych inwestycji mających usprawnić funkcjonowanie łódzkiego węzła kolejowego. Jest ona tym istotniejsza, że po otwarciu tunelu średnicowego prowadzącego w kierunku podziemnej Łodzi Fabrycznej prognozowane jest znaczne zwiększenie ruchu przez Łódź Kaliską.

Dzięki tej inwestycji połączone zostaną linie w kierunku Chojen i Zgierza. W efekcie przepustowość dworca ma się podwoić. Dzięki inwestycji skrócić ma się czas realizowania niektórych połączeń. Głównie ŁKA. Obecnie pociągi z dworca Łódź Kaliska w kierunku Chojen muszą jechać objazdem przez obciążoną linię do Sieradza. Po dokończeniu wiaduktu możliwy będzie bezpośredni przejazd w przypadku tej relacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza, rynek-kolejowy.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy