reklama
reklama

Jedyne w kraju laboratorium humanistyczne. Uniwersytet Łódzki szykuje się do gigantycznej inwestycji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Łódzki

Jedyne w kraju laboratorium humanistyczne. Uniwersytet Łódzki szykuje się do gigantycznej inwestycji - Zdjęcie główne

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wzbogaci się o Medialne Stanowisko Badań Kulturowych. | foto Uniwersytet Łódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTo ogromne przedsięwzięcie, warte ponad 1,2 mln zł. To jednocześnie furtka do współpracy z sektorami kreatywnym i komercyjnym. Uniwersytet Łódzki szykuje się do gigantycznej inwestycji. Czegoś takiego jeszcze nie było!
reklama

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wzbogaci się o Medialne Stanowisko Badań Kulturowych. Inwestycja pochłonie ponad 1,2 mln zł, z czego 1 mln 166 tys. to środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a reszta to wkład własny uczelni.

Jedyne takie stanowisko w skali kraju

Przedsięwzięcie zakłada powstanie humanistycznego laboratorium, wykorzystującego tradycyjne metody humanistyczne z najnowszymi podejściami laboratoryjnymi.

– Jest to jedyne na skalę krajową tego typu stanowisko badawcze służące do badań nad kulturą. Dzięki wyposażeniu MSBK Wydział Filologiczny stanie się ośrodkiem łączącym tradycyjne metody humanistyczne z najnowszymi podejściami laboratoryjnymi. Wyposażenie umożliwi też tworzenie krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych skupionych wokół konkretnych metod badawczych i aparatury

reklama

– tłumaczy dr Wioleta Hencz, współkoordynująca projekt.

W ramach inwestycji zostanie zakupiony sprzęt, umożliwiający wsparciewsparcie techniczne: VR, biometria, wywiady fokusowe i indywidualne, ilościowe i jakościowe opracowanie danych, dane audiowizualne, przetwarzanie i gromadzenie danych. 

- Projekt składa się z kilku różnych komponentów, które nie muszą być zlokalizowane w jednym pomieszczeniu, ale tworzą całość umożliwiającą rozwój badań humanistycznych poprzez stosowanie techniki. Będziemy mieli m.in. komponent badań biometrycznych, który pozwoli sprawdzać reakcje uczestników eksperymentów. Humaniści często piszą o tym, że odbiorca treści przeżywa konkretną emocję. Za pomocą narzędzi technicznie będzie można obiektywnie sprawdzić, czy pojawiają się rozmaite reakcje fizjologiczne

reklama

– rozwija prof. Piotr Sitarski, jeden z koordynatorów projektu.

Korzyści dla studentów

Zakupy sprzętu planowane są od stycznia 2026 roku, wcześniej. W sierpniu tego roku powinny ruszyć procedury przetargowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2027 roku. 

Od lutego 2026 do grudnia 2027 odbywać się będzie stopniowa instalacja poszczególnych urządzeń i zakupionego sprzętu.

Jak dodaje, Iwona Ptaszek-Zielińska, rzeczniczka UŁ, Medialne Stanowisko Badań Kulturowych posłuży jako platforma do współpracy z krajowymi i zagranicznymi partnerami naukowymi, jak i z sektorem kreatywnym oraz komercyjnym. Skorzystają też studenci, piszący prace dyplomowe.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo