reklama
reklama

Jedziemy nad Zalew Sulejowski. Odkryj jedną z największych atrakcji turystycznych w Łódzkiem [ZDJĘCIA | WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jedziemy nad Zalew Sulejowski. Odkryj jedną z największych atrakcji turystycznych w Łódzkiem [ZDJĘCIA | WIDEO] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPropozycja na weekend nie do odrzucenia - jedziemy nad Zalew Sulejowski! To jedna z największych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych w naszym regionie.
reklama

Zalew jest położony w województwie łódzkim niedaleko granicy z Mazowszem i Świętokrzyskim. Powstał dzięki spiętrzeniu rzeki Pilicy między Sulejowem a Smardzewicami. Oddano go do użytku w 1974 roku. Od tego  czasu zapewnia on wodę dla aglomeracji łódzkiej i tomaszowskiej.

 !reklama!

Nad zalewem można spokojnie wypocząć, bowiem obowiązuje tam strefa ciszy i nie można uprawiać sportów motorowodnych. Zalew Sulejowski to ponad 16 km długości, oraz do 2 km szerokości, a to daje około 24 km kwadratowych powierzchni. Podziwiać można kilka wysp, liczne malownicze zatoki, rozlewiska i bindugi, rozrzucone wśród piaszczystych, zalesionych brzegów.

Binduga – miejsce nad rzeką, kanałem lub jeziorem, służące do składowania i przygotowania drewna do spławu. Na bindudze formuje się tratwy lub wiązki drewna przeznaczonego do spławu.

reklama

Można tu złowić sandacza, szczupaka, leszcza, bolenia lub karpia. Strefa ciszy sprzyja zagnieżdżaniu się wielu gatunków ptactwa wodnego. Popularne są rybitwy, spotkać też można mewy śmieszki, mewy małe czy kaczki nurkujące. W trakcie przelotów zatrzymują się tutaj kormorany i łabędzie. 

Akwen umożliwia żeglowanie na całej powierzchni, a wody są bezpieczne o piaszczystym dnie. Dostępność linii brzegowych umożliwia cumowanie jachtami w dowolnym miejscu – co na przykład na Mazurach jest niemożliwe. Zalew Sulejowski to propozycja dla całych rodzin.

W okolicach zalewu jest wiele niezwykłych miejsc. Między innymi klasztor cystersów w Sulejowie. Fundacja klasztoru miała miejsce w XII wieku. Kazimierz Sprawiedliwy sprowadził na to miejsce zakonników z opactwa Morimond w Burgundii.

Ponoć Kazimierz polował w porastającej tę okolicę puszczy. Podczas pogoni za jeleniem odłączył się od drużyny. Co gorsza rozpętała się burza. Kazimierz – w ciemności, wśród wichury, błyskawic i ulewnego deszczu – zaczął gorąco się modlić. Nagle dobiegł z nieba głos: “Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich”. Książę padł na ziemię i przyrzekł spełnić wolę Bożą. Gdy wstał, ujrzał wokół siebie dwanaście lwów, które doprowadziły go do drużyny.

reklama

Dziś w budynkach opactwa mieści się Hotel Podklasztorze, oraz restauracja z tradycyjną polską kuchnią. Właściciele zapewniają, że jest to miejsce niezwykle przyjazne dzieciom.

Rejon Jeziora Sulejowskiego obfituje również w inne atrakcje. Jedną z nich jest założony w 1936 roku Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, jedyny taki w Polsce Centralnej.

Przy wjeździe do Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się rezerwat Niebieskie Źródła, a niedaleko skansen rzeki Pilicy. Tu można zwiedzić prawdziwy młyn wodny oraz kolekcję różnych rodzajów kamieni młyńskich. Na terenie skansenu stoją także wydobyte z rzeki na przestrzeni 20 lat pojazdy pancerne i inne militaria z czasów II wojny.

Nad środkową Pilicą położony jest Sulejowski Park Krajobrazowy. Jest tam 9 rezerwatów przyrody. Zobaczyć można okazy starych drzew liściastych i iglastych, widłaki, storczyki, zimoziół północny i długosz królewski. Żyje tam również wiele gatunków ptaków.

reklama

Spływ kajakowy po jeziorze Sulejowskim

  • Czas wycieczki: 2 dni
  • Środek transportu: kajak
  • Długość trasy: ok 19 km
  • Liczba osób: 2 osoby
  • Nocleg: kwatery prywatne nad Zbiornikiem Sulejowskim
  • Budżet: do 500 zł łącznie
Dzień 1 (długość trasy Sulejów –Zarzęcin ok. 10,3 km)

  • Sulejów(rz. Radońka)- 7,9 km – Borkowice Mokre (Na Cyplu – stanica wędkarska)– 2,4 km–
Dzień 2 (długość trasy Zarzęcin – Smardzewice ok. 8 km)

  • Zarzęcin(Bełchatowska Wiosła Żeglarska)–3 km – Adamów– 1,5 km – Karolinów– 2,2 km – Swolszewice Małe – 0,8 km – Stara Wieś – 1,3 km – Smardzewice
Środek komunikacji: dojazd- samochodem później przesiadka do kajaka

  • Sulejów – opactwo cysterskie (XXII w.); Sulejowski Park Krajobrazowy;
  • Smardzewice – Barokowy zespół klasztory franciszkanów, rezerwat żubrów, tama Zalewu Sulejowskiego
  • Sulejowski Park Krajobrazowy – chroni faunę i florę środkowego biegu Pilicy, Zalewu Sulejowskiego oraz pozostałości Puszczy Pilickiej.
  • Ziemno-betonowa tama w Smardzewicach – zbudowana jako zbiornik retencyjny by zapewnić wodę pitną dla mieszkańców Łodzi i Tomaszowa.
Ze względu na dość znaczne odległości do przepłynięcia, wycieczka została podzielona na 2 dni. Pierwszym etapem będzie pokonanie Zalewu Sulejowskiego od Sulejowa do Zarzęcina -gdzie zaplanowany został nocleg.

Zwiedzenie można zacząć od Sulejowa, gdzie zlokalizowany jest jeden z najlepiej zachowanych (pochodzący z początku XXII w.) zespołów pocysterskich w Polsce. Kilka słów o cystersach:  głównymi założeniami zakonu była surowość obyczajów, prostota i ubóstwo nawiązujące do życia Chrystusa. Mnisi skupiali się głównie na samotnej modlitwie i pokucie, dlatego najczęściej osiedlali się na terenach trudnych- jak bagniste doliny, pustkowia czy lasy. Życie z dala od osad spowodowało to, że musieli być samowystarczalni – często sami prowadzili gospodarstwa rolne. Zakon ten stracił na znaczeniu po okresie zaborów. Obecnie liczba cystersów i cysterek na świecie waha się ok. 3 tys. W Polsce jest 7 parafii prowadzonych przez cystersów m. in. w Sulejowie.

W skład opactwa wchodzi romański kościół, klasztor oraz ruiny murów obronnych z zachowanymi 6 basztami. Zabudowania gospodarcze oraz mury obronne opactwa zostały zaadaptowana na hotel.

  • Lokalizacja: Sulejów, ul. Jagiełły 1
  • Czas zwiedzania: ok. 30 min.
Na następnym etapie naszej podróży zmienimy środek transportu, przesiądziemy się z samochodu na kajak (Przystań Kajakowa LETYCJA ul. Klasztorna) Spływ kajakowy biegnie przez malowniczy krajobraz Zalewu Sulejowskiego. czas spływu ok. 5-7h

Wycieczkę kończymy przy tamie. Tama w Smardzewicach ma 1200 m długości i 15 m wysokości. Główną jej funkcją było zapewnienie wody pitnej dla mieszkańców Łodzi i Tomaszowa. Przy tamie wybudowano elektrownię wodną o mocy przepływowe 3,4 MW. Jeśli komuś brakowało by atrakcji, może odwiedzić barokowy Zespół Klasztorny Franciszkanów

Zakon franciszkanów został założony w XXII w. przez św. Franciszka z  Asyżu. Główną regułą zakonu jest życie zgodne z ewangelią, życie w ubóstwie, nieposiadanie dóbr materialnych. W przeciwieństwie do innych zakonów franciszkanie osiedlali się głównie w miastach, gdzie prowadzili działalność misyjną, akcentując prostotę, radość i umiłowanie natury. W Polsce  franciszkanie stanowią najbardziej liczną strukturę zakonną – ok. 1300 os. a, do największych klasztorów franciszkańskich zaliczamy klasztor w Niepokalanowie.

  • Lokalizacja: Smardzewice, ul. Główna
  • Czas zwiedzania ok. 30 min.
WAŻNE!

Należy pamiętać, że wokół zbiornika znajduje się strefa ochronna, co oznacza, że biwakowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.

Kajaki można wypożyczyć w jednej z kilkunastu wypożyczalni zlokalizowanych bezpośrednio nad Zalewem.

Wszystkie miejscowości położone na szlaku kajakowym prowadzącym przez Zalew Sulejowski mają przystanie kajakowe, mniej lub bardziej rozbudowaną bazę gastronomiczną oraz noclegową, z których można korzystać w razie potrzeby. Prócz na kajakach, łódkach czy rowerach wodnych swoich siła warto spróbować w działającej w Borkach szkole windsurfingu. Posiadacze patentu żeglarza jachtowego mogą skorzystać z czarteru jachtu w portach zbiornika.

Zarzęcin - Zalew Sulejowski Zalew Sulejowski Zalew Sulejowski i Pilica na weekend kajakowo - rowerowy

Źródło: mat. własne, ROTWŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama