Reklama

Reklama

Jest nas coraz mniej! Łódź wyludnia się najszybciej z polskich miast

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jest nas coraz mniej! Łódź wyludnia się najszybciej z polskich miast - Zdjęcie główne

Łódź. Ławeczka Tuwima na ul. Piotrkowskiej w Łodzi (fot. UMŁ)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Według opublikowanego w ostatnich dniach raportu Eurostatu populacja naszego kraju będzie w najbliższych latach dramatycznie spadać. Swoje trzy grosze do tej smutnej statystyki dorzuciła Łódź. 

Reklama

Populacja w Polsce maleje od lat. Nie pomagają programy socjalne w postaci 500+ czy 300+. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba mieszkańców Polski spada niemal nieprzerwanie od 2012 roku, a jedynym wyjątkiem był rok 2017, w którym odnotowano nieznaczny wzrost. 

!reklama!

Tragiczne prognozy dla Polski

Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim ujemny przyrost naturalny, który, według ekspertów, będzie się wciąż utrzymywał. Jak podaje Eurostat, w ciągu najbliższej dekady populacja naszego kraju może się zmniejszyć o blisko milion mieszkańców. 

O ile przewidywania na najbliższe lata nie są optymistyczne, to prognozy na dalszą przyszłość wyglądają niemal katastrofalnie. Według ekspertów do 2100 roku populacja Polski spadnie nawet o 10 milionów osób. W chwili obecnej nic bowiem nie zwiastuje zmiany trendu ujemnego przyrostu naturalnego. 

Z Łodzi masowo ubywa mieszkańców

Wyludnianie się Polski bardzo odczuwają duże miasta, a w szczególności Łódź. 

Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie nagie liczby, między 2002 a 2018 rokiem z Łodzi ubyło niemal 100 000 osób. To zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich miast w Polsce. Drugi w tym zestawieniu Poznań opuściło w tym czasie niespełna 40 000 mieszkańców. 

Nie znamy jeszcze danych z 2020 roku, ale spadek liczby ludności w Łodzi jest znaczący. Być może zmiany, które wciąż zachodzą w naszym mieście sprawią, że mieszkańcy nie będą tak chętnie wyjeżdżali z Łodzi i w kolejnych latach miasto ponownie będzie liczyło przynajmniej 700 000 mieszkańców, tak jak to ostatnio było w 2015 roku (700 982).

źródło: Polska Times

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy